Seul’de Gece Ulaşımına Aplikasyonlu Çözüm: Callbus

Birçok şehir gibi Seul de gece güvenilir bir taksi hizmeti sunabilmek için uğraşıyor. Taksi sürücüleri çok sık olarak uzağa giden yolcuları almıyor ya da yüksek sabit bir ücrette ısrar ediyor. Bu nedenle, talep üzerine yapılan Callbus servisi gece alternatif bir araç olarak uygulamaya kondu.

Callbus aynı istikamette seyahat eden yolcu gruplarını taşıyan kolektif bir taksi minibüs sistemi. Aplikasyon, kullanıcı mevcut konumunu seçiyor ve kaç kişilik bir grup olduklarını belirtiyor. Aplikasyondaha sonra genellikle en yakın anayolda bulunan otobüs durağının yerini göstererek cevap verir. Callbus sürücüsü Çağrı Otobüs sürücüsüne nihai hedef bildirilir ve aplikasyonun algoritma tabanlı rota rehberliği sayesinde, en hızlı rota anında Callbus sürücüsünün GPS’ine girilir.

Callbus-1

Hizmet Aralık ayında Gangnam semtinde başladı ve vatandaşlardan geri dönüşler olumlu oldu. Callbus hizmeti ilk ayda saat 23.00-04.00 arasında ortalama 50-60 yolcuya hizmet verdi. Aplikasyon Seul’un başka bölgelerine de yayılarak genişletildi.

Callbus hizmetine karşı rekabet endişesi taşıyan taksicilerin güçlü muhalefeti var. Ancak Ulaştırma Bakanlığı taksi ve otobüslerin hizmet veremediği yerler için alternatif bir hizmete ihtiyaç duyulduğuna karar verdi. Bakanlık ofisi “ Callbus hizmetine artan talebi görüyoruz. Burada anahtar otobüs ve taksi şirketleriyle bir arada bir ortam yaratmaktır,” şeklinde açıklama yapıyor. Hükümet şu aralar taksi şirketlerinin kendi “Callbus” hizmetlerini başlatabilmesi için yasal düzenlemeler üzerinden çalışıyor. Bakanlık en az 11 koltuklu minibüslerle Callbus aplikasyonu başlatmaları için taksi ve otobüs şirketlerine izin vermeyi düşünüyor.

tr_TRTurkish