Öğrencilerden Yaşar Kemal Kitaplarına Kapak Tasarımı

Yaşar Kemal, Nilüfer Belediyesi’nin 2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleriyle anılıyor.

2016 yılı boyunca devam edecek etkinlikler kapsamında Nilüfer Belediyesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması düzenlendi. Bursa genelinde 38 okuldan 447’si dijital olmak üzere toplam 640 öğrencinin başvuruda bulunduğu yarışmada, Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi adlı kitabın kapağını tasarladı.

Kitap Kapağı Tasarım Yarışması sonucunda Yiğitler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Muğurtay’ın çalışması birinci oldu. Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden Ender Zorlu ikinci olurken, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Muhammed Ali Soysal da üçüncü oldu.

Tren-4

“Amaç ustayı genç kuşaklara tanıtmak”

Gençlerin görsel algılarını geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde yapıldı. Törene Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu katıldı. Konuşmasına Yaşar Kemal’in  “Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin” şeklindeki sözleriyle başlayan Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, ‘Bu Büyük Usta’yı genç kuşaklara tanıtmak ve anlatmak amacındayız. İşte, bu yarışma da bu amacı gerçekleştirdiğimiz önemli duraklardan biri” dedi.

Tren-3

Yarışmaya ilgi her geçen yıl artıyor

Yılın Yazarı etkinliklerine katılımın her geçen yıl arttığını kaydeden Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, “Öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte büyük heyecan duyuyoruz. Çünkü, biliyoruz ki onlara yaptığımız yatırım geleceğimize yatırımdır. Yılın Yazarı etkinliklerimiz, 2013’te Sabahattin Ali ile başladı. 2015’te de “Yılın Yazarı Aziz Nesin” dedik. Liseli gençlerimizi de bu temaya ortak ettiğimiz kitap kapağı tasarım yarışmasının gördüğü ilgi bizleri çok mutlu etti. Bu yıl ki yarışmamıza geçen yıla oranla katılım arttı ve 38 okuldan başvuru yapıldı. Toplam eser sayısı ise 447’si dijital olmak üzere 640 olarak gerçekleşti. Bizlere göre hepsi birinci olan eserler arasından 61 tanesi sergilenmek üzere belirlendi. Bugün burada hem dereceye girenleri ödüllendireceğiz hem de yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı sergiyi izlenime açacağız. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da, birinci gelen kitap kapağıyla Yaşar Kemal’in “Ağrı Dağı Efsanesi” eseri basılarak, belediyemiz tarafından öğretmenlerimize hediye edilecek. Ben, Başkanımız Mustafa Bozbey adına ödül kazanan tüm gençlerimizi yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

T11ren-birinci

Öğrencilerin eserleri sergileniyor

Dereceye giren öğrencilere sertifikalarının verildiği törenin ardından, Nilüfer Belediyesi Sanat Galerisi’nde 02-10 Haziran tarihlerinde açık kalacak Bursa Liselerarası Tasarım Yarışması Sergisi izlenime açıldı.  Sergide ‘Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nda dereceye giren eserler ile birlikte jürinin belirlediği 57 çalışma beğeniye sunuluyor.

tr_TRTurkish