Seramiklerin Yarasını Saran Adam: Kunio Nakamura

Kunio Nakamura adlı iyi kalpli bir adam. Zamanını depremin harap ettiği bir bölgede gönüllü olarak geçiriyor ve Japonya, Kumamoto vatandaşlarına yardım etmek için becerilerini kullanıyor. Tokyo’da bir işletme sahibi de olan Nakamura’nın Japonya’da geleneksel bir çanak çömlek tamir yöntemi olan kintsugi tekniğine büyük bir tutkusu var. Deprem bölgeyi alt üst ettiğinde, geride şiddetli bir yapısal hasar kaldı. Depremden etkilenen ailelerin birçok şeyi olduğu gibi, manevi değeri olan antika ve seramik aile yadigârları da çok fazla zarar gördü.

İşte tam da burada Nakamura’nın zanaatı devreye giriyor. Onun kintsugi uygulaması, her bir parçanın eşsiz karakteri ve tarihine eklemeler yaparak kırıkları onarıyor. Altın ya da diğer değerli metalleri içeren bir bağ cilasıyla bir araya getirilen seramik parçaları yamanarak işlem yapılır. Sanatın felsefesi narin parçaların kırılabileceğini ya da çatlayabileceği gerçeğini kabul eder, ama bu onun işlevlerinin değişeceği anlamına da gelmez. Çatlaklar tamir edilebilir ve çatlaklar ve küçük kırık parçalar eşyaları yeniden yapmak için onarılabilir.

Nakamura Twitter hesabı aracılığıyla, bölgedeki insanları kırık eşyaları onarmak için teşvik ediyor ve karşılıksız hizmet vermek için yaptığı seyahatleri ve tamir hikâyelerini paylaşıyor.

 

 

tr_TRTurkish