Gürültü Daha İyi Bir Uykunun Sırrı Olabilir mi?

Bir doktor beyaz gürültü dinlemenin dinlenme kalitemizde nasıl büyük farklar yaratacağını açıkladı.

(Beyaz gürültüye beyaz sesler de denir. Rüzgâr, dalga, şelale, radyo dalgası, okyanus sesleri gibi uğultulu ses frekansı veya sinyallere verilen addır.)

Birçok insan bir ses makinesi olmadan uykuya dalamadığına yemin eder. Peki, arka plandaki küçük bir gürültü bazı zamanlarda uyuyabilmemize nasıl yardım edebiliyor?

Beyninizde sessizlik için sesleri kullanmak mantığa aykırı gelebilirken, çalışmalar beyaz sesin – ister klimanızın uğultusu, ister bir yağmur ormanının sesi olsun – bir uyku aracı olarak faydalı olabileceğini gösteriyor.

Virginia’dan bir nörolog ve uyku uzmanı olan Dr. Christopher Winter, The Huffington Post’a bazı insanların uykuya geçerken ve uykuda kalmasında gürültünün aslında nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor ve  “Odanın sessiz olması çok önemlidir – uyku için en uygun durum budur. Ancak, kişi kendi odasının sesini kendi belirleyemiyorsa  ses makineleri iyi bir iş yapar, “ diyor.

Beynimiz, biz uyurken ses işlemi sürecine devam eder – gürültünün bizi uyandırma sebebi budur. Yani yatak ve çevresindeki tüm gürültülerden kurtulmazsan, bir gürültü makinesi uyuyabilmek için en iyi yol olabilir.

Beyaz gürültü, horultu, penceremizin dışındaki trafik ya da komşuda çalan müzik gibi bizi uyandıran yıkıcı sesleri bastırarak çalışır.

Ve ses düzenli ama tahmin edilemez olduğundan, hiçbir odaklanma gerektirmeden dikkatimizi çeker.

Winter bu işlemi,  “İşlemde gerçekte bir şey yok – son derece basit, kesintisiz bir ses. Bu bir çevre gürültüsü… bilincimizin içine işler ve gerçekte herhangi bir duygu uyandırmaz,” şeklinde açıklıyor.

Ulusal Uyku Vakfı’na göre; görünüşte gece sesleri tarafından rahatsız edilmeyen her insan farklı uyku evreleri arasında gezinebilir ve gürültü duyduğunda kalp atışında ve kan basıncında deneyim değişiklikleri olur.

Winter bu konuyu “ Uyuduğunuzda, beyniniz hala işitsel girdi alıyor ve ilkel bir şekilde işliyor. Beyin aktif işitendir – tabii ki uykunda İspanyolcayı öğrenecek noktaya kadar değil.” şeklinde özetliyor.

Örneğin 2014 yılında araştırmacıların dâhil olduğu bir çalışmada, insanlar uyurken onlara bir kelime listesi okundu. Çalışmada uyuyan katılımcıların beyinlerinin bazı filleri ya da renkleri otomatik olarak kategorize ettiği bulundu.

Beyaz ses kesinlikle büyülü uyku iksiri değildir. Popular Science internet sitesinin haberine göre ise, makine, engellemek istediği temel seslere insanların hassasiyetlerini artırıyor. Aynı zamanda birçok insanın iyi bir uyku çekmesi için gürültü beyaz gürültüyle değiştirecek kadar büyük bir sorun olmayabiliyor.

Carolyn GregoireThe Huffington Post

 

tr_TRTurkish