Rio Olimpiyatları’nda Çocuk Hakları İhlalleri Ortaya Çıkarıldı

Terre des Hommes, RİO’DA bugün binlerce çocuk ve gencin üzerinde 2016 Olimpiyat Oyunları’nın yıkıcı etkisi ortaya çıkardı.

Breaking Records: Child rights violations during Rio 2016 Olympics, (Rio 2016 Olimpiyatları Sırasında Çocuk Hakları İhlalleri) başlıklı bir brifingde, Oyunların öncesi ve sırasında işlenen ihlaller tam olarak belgelenmiştir.

Olimpik Tahliyelerin Bir Mirası

Rio,  Olimpiyatlar için ev sahibi olarak seçildiğinden beri, resmi verilere göre 22 bin aile evlerinden tahliye edildi. Çoğu, yarısından fazlası milis çeteler tarafından kontrol edilen bir noktada bulunan,  hükümetin bir sosyal konut programına(‘Minha Casa, Minha Vida’) taşındı.

( 12 yaşındaki Pérola’nın hikâyesini izleyin.)

Sokakların Temizliği

Görüştüğümüz çocuk ve gençlerin dayak da dâhil olmak üzere polisten şiddet gördüğüne dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır.

(Evsiz Helena’nın hikâyesini izleyin.)

Birçok genç suç işlediğine dair haklı bir tutuklama gerekçesi olmadan çocuk gözaltı merkezlerine götürüldü. Olimpiyatların gerçekleştiği yıl olan 2015’te çocuk gözaltı merkezlerindeki doluluk oranı insanlık dışı bir şekilde %48’den %224’e yükseldi. Aşırı doluluk ve kötü koşullar korkunç seviyelere ulaştı, açılış töreninin olduğu gün koğuşlarından birinde yangın çıktı. Yangında iki genç öldü ve yedisi de ciddi şekilde yandı.

(Monica’nın hikâyesini izleyin.)

Vurulmalarda ve Polislerin İşlediği Cinayetlerde Artış

Olimpiyat oyunları esnasında iki haftada ikisi 18 yaşın altında olmak üzere en az sekiz kişi öldürüldü ve aynı dönem turistlerin %90’ı güvenliği “iyi” ya da “mükemmel” olarak oyladı. Favela sakinleri vurulmaların yoğun olduğu günlerde kendilerini ve çocuklarını korumak için tuvalet bloklarında saklanmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Gençlerin Protestoları Polis Tarafından Vahşice Bastırıldı

Terre des Hommes’un araştırması,  polisin göz yaşartıcı gaz, cop, el bombaları ve plastik mermi kullanarak, olimpiyatların olumsuz etkisine karşı barışçıl protestoları kırmak için gençlere karşı gelişigüzel güç kullandığını gösterdi. 18 yaş altı en az 75 çocuk belirli bir neden olmadan gözaltına alındı.

(Onlardan biri olan Gabriel’in hikâyesini dinleyin.)

Terre des Hommes Mega Spor Etkinlikleriyle bağlantılı ihlallerin şablonunu ortadan kaldırmaya ve oyunu değiştirmeye kendini adamıştır. Spor ve Hakla Birliği tarafından kamuoyunun minimum gereksinimlerini güçlendiren brifing, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne önemli bir dizi tavsiye ile sona eriyor.

Terre des Hommes ilk adım olarak, 2024’ün Ev Sahibi Şehir Sözleşmesi’nde çocuk haklarına saygı konusunda garanti hükümler içerecek şekilde bir revizyon yapılması için IOC’a çağrıda bulunuyor. (Bu yılın sonunda gerçekleşmesi beklentisiyle.)

Terre des Hommes Genel Sekreteri Ignacio Packer, şunları söyledi: Oyunlar bitmiş olsa da bizim Children Win kampanyamız, Rio 2016 Olimpiyatlarından etkilenen çocuk ve gençlerin kötü durumunu vurgulamaya devam edecek. Ayrıca Terre des Hommes olarak biz, çocuk haklarının herhangi bir ev sahibi şehir sözleşmesinin temel ve tartışmaya açık olmayan bir parçası haline gelmesi ve bu olayların tüm yaşam döngüsünün temelinde kalmasını sağlamak için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne çağrımızda kararlı kalacağız.”

(Bugün (29 Eylül), Terre des Hommes Cenevre’de halka açık bir etkinlikte brifingin temel bulgularını sunuyor ve IOC ile önerileri tartışıyor.)

http://www.childrenwin.org/

 

 

tr_TRTurkish