Prizren’de Manzaralı Bir Tıraş

Ağustos ayları, son dokuz yıldır Prizren’de değişim yaratıyor.

Coşkulu festivalin yakın ve uzak müdavimleri, şehrin nüfusunu kat be kat artırarak özgün DokuFest atmosferini yaşamak için tarihi şehre akın ediyor.

1964 yılında, sessiz sakin küçük bir berber dükkanı ilk kez Mehmet Paşa Hamamı’nın önünde kapılarını açtı.

Gün boyunca, müşteriler masaj eşliğinde geleneksek tıraş olmak için gelirlerdi.  Küçük Berber dükkanının biraz Osmanlı hissi veren yuvarlak ahşap bir yapısı vardı.

Ayrıca, Hamam’ın manzarasını ve Prizren’ dolaşan insanlarını görmeye izin veren, modernist Yugoslav tasarımının tipik büyük, ferah pencereleri bulunmaktadır.

Modern Yugoslavya tasarımının tipik, ferah pencere özelliği de Hamam’ın üzerine ve Prizren insanlarının geçişini görmeye izin verir.

Şaşırtıcı derecede geniş ve rahat dükkanın içinde iki adam oturuyor, sohbet ederek müşterileri bekliyor.

Dükkanın ortasındaki dairesel berber masası rahat berber koltukları ile çevrili. Çeşitli berber bıçaklarının inanılmaz bir koleksiyonu, sabun ve makasların ve diğer malzemelerin oluşturduğu büyük bir sıranın ortasında etrafa yayılmış.

Arif Sacaku, zaten iki nesildir aile işi olan bu iş yerinde bir çalışan olarak başladığı 1986dan beri mesleğini yapmaya devam ediyor. Ve şimdi berber dükkanını devralarak kendi işini yapıyor.

Genellikle sabah yedi civarından dükkanı açıyor ve güne bir kahveyle başlıyorlar – tabii ki bir müşteri yoksa. Şayet müşteri varsa elbette ki onunla ilgileniyorlar. Müşteri olmadığı zamanlarda, kahvelerini içmeye geri dönüyor ve büyük cam duvarın ardından gelip geçen insanları izliyorlar. Akşam yedide kapıları kapayana kadar günleri böyle geçiyor denebilir.

Sacaku, yazın ve özellikle DokuFest zamanlarında işlerin arttığını söylüyor: “ Değişiklik olduğundan elbette değişiyor, bir sürü insan geliyor ama aynı zamanda göç eden çok fazla Kosovalı da var, iki türlü insan da geliyor. Yaz mevsiminde Prizren aşırı derecede kalabalık ama işler de insanların akın etmesiyle artıyor.”

Meraklı yabancı müşterilerden o da kendine düşen payı alıyor.

Özellikle, Prizren’de yaşayan ve hastane yönetiminde çalıştığını söyleyen Alman bir adamı hatırlıyor. Adam düzenli bir müşteri ve saçını daima Sacaku’ya kestiriyor.

Şimdi, uzaklara taşınmış ama her yıl DokuFest için geliyormuş ve asla keyifli ve zengin berber dükkanı hizmetlerinden faydalanmamak gibi bir hataya düşmüyormuş.

Bazen yabancılar sadece hızlı bir tıraş beklentisiyle geliyor ama sonunda genellikle bir tıraş, saç kesimi ve bir yüz masajından daha fazlasını istiyorlar.

Photos: Fikret Ahmeti / Kosovo 2.0

kaynak: kosovo 2.0

tr_TRTurkish