Resmi Led Zeppelin Belgeseli Tamamlandı ve İsmi Belli Oldu

Daha önce duyurulan, resmi olarak izin verilmiş ilk Led Zeppelin belgeseli tamamlandı. Ayrıca, henüz gösterim tarihi açıklanmayan yapımın ismi belli oldu: “Becoming Led Zeppelin.”

İlk olarak 2019’da duyurulan ve Bernard MacMahon’un yönettiği belgesel, gruba “benzeri görülmemiş bir erişim” sağlıyor.

MacMahon, “Becoming Led Zeppelin, kimsenin yapılabileceğini düşünmediği bir film” diyor ve ekliyor, “Grubun yıldızlığa göz kamaştırıcı yükselişi hızlıydı ve neredeyse belgelenmemişti. Dünya çapında yoğun bir araştırma ve bulunan görsel ve işitsel arşivin yıllarca restorasyonu sonucunda bu hikâye nihayet anlatılabiliyor.”

Led Zeppelin daha önce 1976 tarihli konser filmi The Song Remains the Same’de belge niteliğinde filme alınmış ancak yapım grup üyeleriyle sahne arkası anlarına yer vermesine rağmen, çoğunlukla Madison Square Garden’daki bir dizi performansa odaklanmaktaydı. MacMahon’un filmi ise grubun ilk hikayesini anlatacak.

Filmde Jimmy Page, Robert Plant ve John Paul Jones ile yapılan yeni röportajların yanı sıra 1980’de vefat eden John Bonham ile yapılan arşiv röportajları yer alıyor. Belgesel, daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntüleri ve fotoğrafları üzerine kurulu. Dahası Zeppelin’in müziğinin kaliteli ses aktarımları.

Basın açıklamasından resmİ bir açıklama şöyle: “Belgesel, dört üyenin 1960’ların müzik sahnesindeki yolculuklarını, 1968 yazında rock’ın geleceğini değiştirecek bir prova için buluşmalarını ve 1970’de ikinci albümleri The Beatles’ı listelerin zirvesinden düşürüp dünyanın bir numaralı grubu olduklarında doruğa ulaşır.”

Led Zeppelin üyeleri, MacMahon’un 1920’lerde kaydedilen kök müzikleri belgeleyen American Epic’teki çalışmalarını, filmi yönetmek için onu seçmelerinin nedeni olarak gösteriyor.

İlk duyurunun ardından Jimmy Page, “Bernard’ın American Epic’deki olağanüstü başarı üzerinde hem görsel hem de sessel olarak yaptığı her şeyi gördüğümde, onun hikayemizi anlatmaya nitelikli olacağını biliyordum” diyor.

Bas gitarist John Paul Jones ise “İlk kez kendi kelimelerimizle kendi hikâyemizi anlatmamızın zamanı gelmişti ve bence bu film bu hikâyeyi gerçekten hayata geçirecek” ifadesiyle yapımın kendileri için önemini de belirtiyor.

Consequence.net

tr_TRTurkish