Harry Benson’ın Paul McCartney Fotoğraf Kitabı Dönemin İzini Sürüyor

Harry Benson, The Beatles’ın ünlü yastık savaşı fotoğrafının ardındaki zanlı olabilir ancak kendisini bir rock & roll fotoğrafçısı olarak görmüyor. Efsanevi fotoğrafçı yeni kitabıyla, Paul McCartney ile 1964’e kadar olan ilişkisinin izini sürüyor.

Benson, Dwight D. Eisenhower’ın Robert F. Kennedy’nin öldürüldüğü olay mahallinde bulunmasından bu yana Trump dahil her başkanı fotoğrafladı ve hatta 1972’deki Dünya Şampiyonası satranç maçında şöhretinin zirvesindeyken Bobby Fischer’ı çekti ancak o, bu konuda mütevazı.

Rolling Stone’a New York’taki evinden telefonda yaptığı açıklamada, “Yapmak zorunda olduğum bir işti. Yapabileceğim en iyi fotoğrafları elde etmeye çalışmalıyım.”

Benson’ın Taschen tarafından yayımlanan “Paul” isimli yeni kitabı, Paul McCartney’in ikonik görüntülerine odaklanıyor. İskoç fotoğrafçı, McCartney’in dünyasına ilk olarak 1964’te Londra’nın Fleet Caddesi’nde çalışan bir foto muhabiriyken adım attı. Editörü bir plan değişikliği için aradığında görev için Afrika’ya gitmek üzereydi: Beatles’ı çekmek yerine Paris’e uçacaktı ve bundan pek memnun değildi.

“Yeni bir rock grubu çekmek istemedim” diyen Benson’un grupla ilgili algısı, performanslarını izlediğinde büyük ölçüde değişti hatta aynı yıl Amerika’ya yaptıkları ünlü gezide onlarla birlikte seyahat etti. “Harikaydılar” diyor ve ekliyor, “Kendi kendime ‘Doğru hikayedeydim’ dedim.”

Benson, yıllar boyunca Wings ile yaptığı turdan Linda ve çocuklarıyla olan ev hayatına kadar McCartney’i fotoğraflamaya devam etti.

Kitap ile ilgili daha fazla detay burada.

Rollingstone.com

tr_TRTurkish