Pink Floyd’dan Ukrayna’ya Destek İçin Yeni Şarkı, ‘’Hey, Hey, Rise Up!’’ Yayında

Pink Floyd’un Ukrayna’ya destek için kaydettiği yeni şarkısı ‘’Hey, Hey, Rise Up!’’ klibi ile birlikte yayında.

28 yıl sonra ilk kez stüdyoya girerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini konu alan “Hey Hey Rise Up” adlı şarkıyı kaydeden grup, elde edilecek bütün gelirleri Ukrainian Humanitarian Relief isimli kuruluşa aktaracak.

David Gilmour, Nick Mason, Guy Pratt ve Nitin Sawhney’den oluşan grup üyeleri, eski bir Ukrayna marşının yeni versiyonu olan şarkı da Ukraynalı müzisyen Andriy Khlyvyuk’a eşlik ediyor.

Şarkının hikayesi ise Ukraynalı müzik grubu Boombox üyelerinden Andriy Khlyvnyuk’un işgalin üçüncü gününde paylaştığı bir videoya dayanıyor. Paylaşılan videoda Khlyvnyuk, Kiev sokaklarında işgali protesto etmek için 1914 yılında Stepan Charnetskii’nin bestelediği “The Red Viburnum in the Meadow” (orijinal adıyla Oi u luzi chervona kalyna) isimli marşı söylüyor. Pink Floyd üyeleri stüdyoya girip Khlyvnyuk’un videodaki vokalini de kullanarak Hey, Hey, Rise Up!’ı kaydediyor.

Video klipte, Pink Floyd üyeleriyle beraber Andriy Khlyvnyuk’un bahsi geçen protesto videosundaki görüntüleri ve Ukrayna işgalinden görseller yer alıyor. Videonun yönetmenliğini Spike Island ve Ashes filmleriyle tanınan Mat Whitecross üstlendi. Parçanın kapak çalışması ise Kübalı sanatçı Yosan Leon imzası taşıyor.

Pink Floyd’un efsanevi davulcusu Nick Mason’ın grubu Nick Mason’s Saucerful of Secrets” ise 6 Haziran’da 2022’de BKM ve Pozitif organizasyonu ile İstanbul Volkswagen Arena’da müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Nick Mason, Gary Kemp, Guy Pratt, Lee Harris ve Dom Beken’dan oluşan grup, Pink Floyd’un ilk albümünden, 1972 tarihli Obscured by Clouds albümüne kadarki şarkılarla birlikte ilk kez ‘’Echoes’’ parçasını da bu konserde çalacak.

tr_TRTurkish