Peynirinizi Bu Haritadan Seçin

İstatistiklere peynir en fazla çalınan gıda maddesi. 1400’den fazla çeşidi ile sevmeyeni pek az. Kahvaltıdan ana yemeklere kadar sofralarımızın vazgeçilmezi olan peynirin kutlanan bir günü bile var. 20 Ocak her yıl Dünya Peynir Severler Günü olarak kutlanıyor.

Peynirin tarihi binlerce yıl eskiye dayanıyor: Antik dönem efsanelerine göre ilk peynir bir tesadüf sonucunda üretildi. Bir koyun işkembesine depolama amaçlı süt dolduran ve sadece günler sonra onu lor ve peynir altı suyuna ayrılmış olarak bulan bir Arap tüccarın ürünü, sofralarımızdan eksik edemediğimiz o muhteşem lezzet.

Haritayı incelemeye dalmadan önce peynir hakkında biraz bilgi iyi olabilir.

Polonya sınırları içindeki eski dönemlerde sığır yetiştirilen bir köyle bulunan arkeolojik kalıntılar peynir yapımı hakkındaki en eski kaydı 7500 yıl öncesine kadar götürür.

Romalılar, rahiplerin elinde gelişen uygulamayla Avrupa’nın kuzeyinde peynircilik kavramını yaydılar. Bugün dünyada 1400 civarı peynir çeşidi var.

Bu kadar basit malzemelerden nasıl bu kadar çeşit yapılabilir? Özünde, tüm peynirler, ekşimiş sütten yükselen protein parçalarının düğümleri olan kesilmiş sütten gelir. Ancak, kültürler bu kesik sütü alarak, basit süt kombinasyonunun ve dünya çapında bir tarım ürününün içindeki asidin peynire dönüşmesini sağlayan lezzeti ekledi.

Bazı peynir çeşitleri de ilk peynir gibi tamamen tesadüfen ortaya çıktı. Yerel bilgilere göre ünlü Fransız peyniri Rokfor bir çobanın unutkanlığının ürünü. Bir mağara girişinde unuttuğu ekmeği ve peynirini almak için geri dönen çoban peynirinin küfle kaplandığını görür. Karnı aç ya da fazla meraklı olan çoban peyniri tadar ve çok leziz olduğunu görür.

Diğer peynirler, çevresel faktörlerin değişmesi karşısında son dönemlerde yapılan bilinçli seçimlerin ürünüdür. Peynir üreticileri normalden daha küçük bir süt kesiği üretmek için sütü kesmek için yeni bir süreç icat etti. Bu da peynirin içindeki nemi azaltarak dayanma süresini uzattı.

Peynir hakkındaki bu kadar bilgiden sonra aşağıdaki peynir haritasına artık göz atabilirsiniz.

tr_TRTurkish