Çocukların İyi Okuyucu Olması Ailelerine Bağlı

Eğer çocuğunuzun nasıl bir okuyucu olacağını merak ediyorsanız, yazıda bahsedilen araştırmaya sadece bir göz atın. Ve onlar okumaya devam etmiyorlarsa, aynaya bakın.

Scholastic adlı kuruluşun son yaptığı ankete göre, ebeveynlerin çocuklarına ne kadar okuduğu –yüksek sesle– çocuklarının ileride ne kadar okuyacağı ile ilgili en önemli faktör.

Yapılan ankette, 6-17 yaş arasında çocukları olan 2500’den fazla aileye okuma alışkanlıklarıyla ilgili detaylı sorular soruldu.

Raporun üst belirleyicileri arasında; ebeveynlerin sık kitap okuyup okumadığı, anaokuluna başlamadan önce haftada 5 ila 7 gün çocuklarına yüksek sesle kitap okuyup okumadıkları ve çocuğun gerçekte eğlenmek için okuduğuna inanması önemlidir. Sosyal medya gibi dijital dikkat dağıtıcılar, bilgisayar ve video oyunları ve filmler okumayla arası iyi olmayanlar arasında daha yaygın.

Daha açık bir ifadeyle;

Okumayı sevenlerin ve sık kitap okuyanların evlerindeki ortalama kitap sayısı (205), daha az hevesli okuyucular (129) ile karşılaştırıldığında, 8 yaşında bir çocuk için az kitap olan evlerde açık bir şekilde okuma hevesinin azaldığı görülüyor ve az okuyanların %66’sı “daha çok sevebileceğim şeyler bulsam daha çok okurdum” diyor. Bu yüzden, çocuğunuz istediğiniz gibi okumaya düşkün değilse, bir düzenleme yapmakta fayda olabilir; daha büyük bir kitaplığı daha fazla kitapla doldurmak ve onlara daha fazla seçenek sunarak beslemeye devam etmek gibi…

Raporun tamamı için tıklayın

Çocuk Sahibi Olduğuna Pişman Olmak Nasıl Bir His?

tr_TRTurkish