Paradise Lost “Icon” Albümünün 30. Yıl Dönümünü Yarın Akşam İstanbul’da Kutluyor

Yarın akşam Vera Müzik, Hammer Müzik ve %100 Metal iş birliğiyle IF Beşiktaş sahnesinde izleyeceğimiz Paradise Lost, müzikseverler ile kariyerlerinin dönüm noktalarından biri olan “Icon” albümünün tüm harikalıklarını paylaşacak.

“Icon”, grubun ilk dönem çalışmalarındaki death-doom sound’undan uzaklaşıp Gothic sularına kendini bırakması bakımından mühim bir yere sahip. Esasen bir önceki “Shades of God” albümü ve bilhassa “As I Die” single’ı ile göz kırpan gelişmeler “Icon” ile yerine oturur bir nevi. 1993 yazında kaydedilip aynı yılın eylül ayında dinleyiciyle buluşan grubun dördüncü albümünde doom köklerinden uzaklaşan grup “As I Die”ın dinamiklerine ve sound’una doğru çevirir rotayı. Şarkıcı Nick Holmes’un vokal tarzı da bu doğrultuda değişim gösterir.

Holmes albüm ve Gothic Metal mevzusuyla ilgili şöyle diyordu:

Biz ‘gotik metal’ ifadesini ilk kullanan gruptuk, dolayısıyla bu etiketle bir sorunum yok. Aslında Icon’dan daha gotik albümler yaptık ama insanlar bunun bir şeyi özetlediğini söylemek istiyorsa benim için sorun yok. O zamanlar black metal, thrash metal de vardı ve herkes bir şeyin ne tür olduğunu tanımlamak istiyordu, biz de ‘Tamam, müziğimizde The Sisters of Mercy öğeleri var, buna goth metal diyelim’ dedik. Müzisyen olarak da daha iyi olmaya başlamıştık ve umarım ben de vokalist olarak daha iyi olmaya başlamıştım. Bu gerçekleştiğinde yaptığınız şeye ince ayar yapmak istersiniz. Bu aynı zamanda belirli bir müzikal yere sıkışıp kalmak istememekle de ilgili. Kariyerimiz boyunca gotik tarzımızı devam ettirdik ama biraz daha farklı bir şeyler yapmak istedik.”

“Icon”un tamamen yeniden kaydedildiği “Icon 30” ise 1 Aralık 2023’te Jaime Gomez Arellano’nun yapımcılığında yeni kapak görseli ve çift plak olarak piyasaya sürüldü.

Vokaller ve davullar Porto, Portekiz’deki Arda Recorders’da kaydedilirken, gitarlar ve baslar gitarist Gregor Mackintosh’un sahibi olduğu Black Planet Stüdyoları’nda kaydedildi. Tüm şarkılar ise Nick Holmes ve Gregor Mackintosh tarafından yazılmıştı.

Şarkıcı Nick Holmes grubun “Icon”u yeniden kaydetme kararı hakkında şunları söylemişti:

“‘Icon’ albümü için imzaladığımız özel plak anlaşmamız, müziğimizin veya sanat eserlerimizin haklarına hiçbir zaman sahip olamayacağımız anlamına geliyordu, bu nedenle ileriye dönük olarak, 30. yıldönümü için albümü kendimiz yeniden yayınlamak için yeniden kaydetmek ve albüm kapağını tamamen yeniden yapmak gerekiyordu. ‘Icon’u yeniden kaydetmek sadece onu bir dizi koleksiyoncu baskısı olarak plak formatında yayınlamamızı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda bir ömür öncesinden bazı şarkıları yeniden ziyaret etmek de harika oldu. Hiçbir şey o orijinal kayıtların yerini tutamaz, onlar hepimizin hayatının nostaljik bir parçası ama o ilk [Music For Nations] günleri bir kez daha ziyaret etmek çok eğlenceliydi ve umarım sonuç bunu gösterir!”

Çığır açan “Icon” albümünün 30. yıl dönümü vesilesiyle Embers of Europe turnesi kapsamında, Vera Müzik, Hammer Müzik ve %100 Metal iş birliğiyle düzenlenecek ve açılışını Sülfür Ensemble’ın yapacağı bu özel konserde yerinizi almak için hala fırsatınız var.

Biletler, Biletix, Passo ve Hammer Müzik’te.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish