Pantera 40 Yıl Önce Orijinal Grubun Kurulduğu Topraklardaydı

Pantera’nın klasik kadrosunun son konserini vermesinden neredeyse 22 yıl sonra, yeniden kurulan grup, efsanevi dörtlünün 1981’de kurulduğu şehre, Arlington, Teksas’a, bu kez Metallica’nın destek grubu olarak geri döndü.

Pantera’nın hayatta kalan üyeleri şarkıcı Philip Anselmo ve basçı Rex Brown, Black Label Society ve Ozzy Osbourne kadrolarından meşhur gitarcı Zakk Wylde ve Anthrax davulcusu Charlie Benante ile birlikte 18 Ağustos Cuma akşamı AT&T Stadyumu’nda 11 şarkılık bir set çaldı.

Konserin verildiği alan, grubun kurucu üyeleri gitarist “Dimebag” Darrell Abbott ve kardeşi davulcu Vinnie Paul Abbott’un, Moore Memorial Gardens Mezarlığı’nda gömülü olduğu yerden üç milden daha kısa bir mesafede yer almaktadır.

Dimebag ve Vinnie Paul seksenli yılların ortalarında Teksas’ta Pantera’yı kurdu. Grup, 1990’daki ilk albümleri “Cowboys From Hell “den önce dört albüm kaydetti ancak bu albümle daha sert bir sound sunarak metal hayranlarının gözdesi haline geldi. 1994 tarihli albümleri “Far Beyond Driven” ticari bir hit single olmadan Billboard 200’e 1 numaradan giriş yaptı.

Grup 2002 yılında Anselmo’nun ayrılmasının ardından dağıldı. Dimebag ve Vinnie, Damageplan grubu ile yeniden bir araya gelerek grubun ilk albümü “New Found Power”ı Şubat 2004’te yayımladı.

Dimebag, 8 Aralık 2004’te Columbus, Ohio’daki Alrosa Villa kulüpteki Damageplan konseri sırasında Nathan Gale adlı 25 yaşındaki eski bir deniz piyadesi tarafından sahnede vuruldu. Gale toplam dört kişiyi öldürdü ve üç kişiyi yaraladı, ardından Gale’in saldırıya başlamasından dakikalar sonra olay yerine gelen polis memuru James D. Niggemeyer tarafından öldürüldü.

Silahlı saldırı sırasında Damageplan “New Found Power” albümünü desteklemek üzere turnede bulunuyordu.

Vinnie Paul ise 22 Haziran 2018’de bir kalp rahatsızlığı nedeniyle Las Vegas’taki evinde 54 yaşında yaşamını yitirdi.

Paul Anselmo ve Rex Brown, Zakk Wylde ve Charlie Benante ile birlikte Güney Amerika, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bir dizi büyük festivalde headliner olarak yer alıyor ve kendi headline konserlerinden bazılarını sahneliyorlar. Ayrıca 2023 ve 2024 yıllarında Metallica’yı büyük bir Kuzey Amerika stadyum turnesinde destekleyecekler.

Blabbermouth.net

tr_TRTurkish