Otizmli James’in En Yakın Arkadaşı Bir Köpek

James Isaac, 9 yaşında, otizmli olması nedeniyle konuşamıyor ve ailesi ve arkadaşlarıyla zor iletişim kuruyor. Ancak, James’in her zaman güvenebileceği özel bir arkadaşı var; Mahe, onun siyah Labrador cinsi asistan köpeği.

Son iki buçuk yıldır, Yeni Zelanda Yardım Köpekleri Birliği’nden Mahe, James’in yanından hiç ayrılmadı. Etrafındaki dünya mantıklı görünmediğinde onun sakin kalmasına ve güvenli hissetmesine yardımcı oluyor. Mahe, James nereye giderse gitsin takip ediyor ve her gece onunla uyuyor, hatta çocuğun hastane yatağında.

Mahe2

James’e geçenlerde nöbetlerin nedenini teşhis etmek için bir prosedür uygulandı ve Mahe bu süre boyunca kapatıldı. James anestezi altında olduğu zaman Mahe dikkatlice izledi.

Hastaneler çocuklar için korkutucu yerler olabiliyor ama Mahe James’in kendi güvende hissetmesine ve yatağında rahat olmasına yardım ediyor.

Mahe James’in yalnız kalmadığından emin olmak için ona yapışmış durumda.

Mahe3

Mahe sadece sözde en iyi hastane dostu değil, o aynı zamanda James tehlikelerden koruyor ve iletişim kurmakta zorlandığında onu hayal kırıklığından uzak tutmak için yardımcı oluyor. James’in annesi, Michelle, Mahe aralarına katılmadan önce, oğlunun kaçtığını ya da kafe gibi uyarıcı ortamlarda rahatsız olduğunu anlatıyor. Dört ayaklı arkadaş, ailesinin bir parçası olunduğunda hepsi değişmiş. Şimdi, James Mahe’nin tasmasını tutuyor ve kalabalık bir yola ya da uzağa koşmaya başlarsa, Mahe oturup James’in onun yanında kalacağına emin olana kadar hareket etmiyor.

Mahe4

Birliğin kaynak geliştirme direktörü Wendy Isaac, otizmli çocuklar ve köpeklerin arasında büyülü bir şey olduğunu ve onların çocukları sakinleştirdiğini söylüyor. “Çocuklar köpeklerle göz temasını koruyacak aynı zamanda ebeveynleri ve kardeşleriyle de.”

Mahe5

Doktorlar hala James’in nöbetlerinin kaynağını bulmaya çalışıyor ama onlar devam ederken, Mahe erken uyarı işaretlerinin tespitine yardımcı olabilir ve yardım için aileyi de uyarabilir. Basitçe kuyruk sallama ya da kucaklamayla yapabildikleri çok şaşırtıcı, bir hayvan otizmli bir çocuk için dünyayı tamamen değiştirebilir.

Fotoğraflar: Louise Goossens

tr_TRTurkish