Oscarlı Alex Gibney’den Sarsıcı Bir Belgesel: Zero Days

Alex Gibney’nin son belgeseli “Zero Days”, tüm dünyayı istikrarsızlaştırmakla tehdit eden kötü amaçlı bir yazılım olan Stuxnet’in hikâyesini anlatıyor. Bazı uzmanlar ise kesin olarak kanıtlayamasalar bile bu yazılımın İran’ın nükleer alt yapısının hedef aldığı görüşünde.

“Zero Days” Stuxnet’i çevreleyen, küresel casuslukları ve gizli suikastları nasıl desteklediğini ve 21. Yüzyılın silahlarının nasıl yeniden tanımlandığı gibi internet entrikalarını kapsamlı şekilde inceliyor,

Filmle ilgili bir promoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Gibney, bugün belgesel film yapımcılığının en üretken insanlarından biri. 2005 yılında Oscar’a aday olarak onun ismini ilk olarak öne çıkaran çalışması “Enron: The Smartest Guys in the Room” , şirketin 2001’deki çöküşü ve üst yetkililerinin daha sonraki davaları hakkındaydı.

2007 yılına gelindiğinde ise, 2002 yılında yargılanmadan gözaltında tutulurken Amerikalı askerlerce öldürülen Afganlı bir şoförün hikâyesine odaklandığı “Taxi to the Dark Side” ile Oscar’ı kazandı.

Gibney’nin diğer filmlerine gelince “The Armstrong Lie,” üç Emmy birden kazanan “Going Clear: Scientology and the Prison of Belief,” which won three Emmys ve “Steve Jobs: The Man in the Machine” sayılabilir.

“Zero Days” prömiyerini Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Şubat ayında yaptı. Daha sonra Haziran ayında AFI Doc Festivali’nde gösterildi ve nihayet 8 Temmuz’da sinemalarda vizyona girdi.

tr_TRTurkish