İstanbul’da Açık Hava Sineması Zamanı

Yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden açık hava sinema gösterimleri için alanlar son yıllarda oldukça arttı. Kentin yaz akşamlarına renk katan gösterimler, haftanın vizyon filmlerini, farklı türler arasından derlenmiş tematik seçkileri ile izleyici için kaçırılmayacak bir keyif olur.

Evrensel gazetesi, İstanbul’un açık hava sinemalarını dolaştı, bu hafta izleyiciyi perdelerinden hangi filmlerle buluşturacaklarını derledi.

UNIQ İstanbul’da “Açık Hava Sinema Geceleri” bu hafta gösterimlerine 17 Temmuz’da Sarmaşık ile başlayacak. Gişe Memuru filmiyle dikkatleri çeken Tolga Karaçelik’in ikinci filmi olan Sarmaşık, iflas eden bir armatörün seferdeki gemisinde mahsur kalan 6 mürettebatın arasındaki ilişkiyi konu alıyor. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine girecektir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Özgür Emre Yıldırım, Seyithan Özdemir yer alıyor.

1465899916_UNIQ_Acik_Hava_Sahnesi_2

UNIQ İstanbul’da açık hava gösterimleri 18 Temmuz’da Ahu Öztürk’ün yazıp yönettiği “Toz Bezi”, 21 Temmuz’da Oliver Hirschbiegel’in yönettiği ve başrollerinde Christian Friedel, Katharina Schüttler’in yer aldığı “Hitler’e Suikast”, 24 Temmuz’da Emin Alper’in son filmi “Abluka”, 25 Temmuz’da Zeki Demirkubuz’un son filmi”Kor”, 28 Temmuz’da Anne Fontaine’nin yönettiği “Aşkın Dili” ve 31 Temmuz’da  Yönetmen László Nemes’in son filmi “Saul’un Oğlu” ile devam edecek.

İstanbul’un açık hava sinemalarından biri olan Deniz Private Cinecity Trio Açık Hava Sinemasında, bu hafta Yönetmen Lori Forte’nin bugün vizyona giren filmi “Buz Devri: Büyük Çarpışma” yer alacak. Seslendirme ekibinde Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer, Yekta Kopan ile Josh Peck’in bulunduğu film, Sid, Manny, Diego ve arkadaşlarının egzotik topraklara doğru başlayan yolculuğunu anlatıyor.

Deniz Private Cinecity Trio Açık Hava Sinemasının vizyon filmleri arasında Yönetmen David F. Sandberg imzalı yapım “Işıklar Sönünce”, Paul Greengrass’in son filmi “Jason Bourne”,  yer alıyor.

Zorlu Center Meydan Katı Park alanında her salı ve perşembe saat 21.00’de yapılan açık hava gösterimlerinde bu hafta 19 Temmuz’da “Batman v Superman”, 21 Temmuz’da “Angry Birds”, 26 Temmuz’da ise yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı ve başrollerinde Demet Akbağ, Sevil Akı ile Efecan Şenolsun’un olduğu “Nadide Hayat” filmi yer alıyor.

Boğaz’da Sinema Keyfi

Gaggenau sıcak yaz akşamlarını Boğaz’da sinema keyfiyle serinletiyor. Gaggenau ve Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirdiği “Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi” etkinliği, bu yıl da boğazın görkemli manzarasında sinemaseverlerle buluşuyor. 13 Temmuz’da başlayıp Eylül sonuna kadar sürecek olan ve bu yıl ikincisi gerçekleşen etkinlikte, Yeniköy’de bulunan tarihi Sait Halim Paşa Yalısı’nın rıhtımına kurulan nostaljik açık hava sinemasında vizyon filmleri seyirciyle buluşacak.

Boğaz’da sinema keyfi yaşamak isteyenler 3 Ağustos akşamı Bryan Singer’in son filmi  “X-Men: Apocalypse”i ve 9 Ağustos akşamı yönetmen en Jon M. Chu’nun son filmi “Now You See Me 2”yi izleyebilir.

İstanbul’un açık hava sinemalarında yaptığımız tur Akasya’da her cuma açık havada sinema keyfi ile son buluyor. İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Akasya Park’ta gerçekleşen açık hava gösterimleri Star Wars: Güç Uyanıyor  ile 15 Temmuz’da start alıyor. Tek istediği dövüş sanatlarında ustalaşmak olan sevimli Po karakteriyle çocukların sevgisini kazanan Kung Fu Panda 3, 22 Temmuz’da perdelere yansıyor.  Romantik yapım Kocan Kadar Konuş: Diriliş, 29 Temmuz’da gösterime giriyor.

Süper kahramanları bir araya getiren Batman v. Superman: Adaletin Şafağı, 5 Ağustos’ta sinemaseverlerle buluşuyor. Çağan Irmak’ın son filmi Nadide Hayat, 12 Ağustos’ta, sadece çocukların değil gençlerin de beğenisini kazanan Minyonlar 19 Ağustos’ta izleyiciyle buluşuyor.

Karaköy’de Kısa Film Günleri

Yaz aylarında, açık hava sinemasının vazgeçilmez keyfini yaşatacak olan Karaköy Kısa Film Günleri 16-23-30 Temmuz’da gerçekleşecek. Karaköy Karınca Kafe tarafından ilk kez düzenlenen festival, kısa filmseverlere 3 gün boyunca 15 ülkeden 38 kısa film izleme imkanı sunacak. 20 dakikayı aşamayan filmlerin gösterileceği etkinlikte animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca türünde filmler gösterilecek. Kısa film severleri amatör ve profesyonel kısa filmcilerle buluşturan etkinlikte seyirciler tarafından gösterim sonrası yapılacak oylama ile birinci seçilen film Karaköy Kısa Film Günleri Heykelciği ve Karaköy Karınca özel hediyesi ile ödüllendirilecek.

Karaköy Kısa Film Günleri gösterimi 16 Temmuz’da yapılacak gösterim programı ise şu şekilde: Platform 13 – Camiel Zwart, Pinhole – Oğuz Anbarlı, Vena – Andrea Sticlea & Todor Bradev, Remain Rain – Hossein Zeynali, My Life I Don’t Want – Nyan Kyal Say, Lal – Salih Toprak, At The Nook – Asuman Anak, Akita – Alastair Cummings and John Hickman, Rabbit Blood – Yağmur Altan (Türkiye), Tuck Me In – Ignacio F. Rodo, That’s Life – Cenk Demirkıran, The Woman With Black Umbrella – Fatih Yılmaz, Katık – Yahya Ercan.

tr_TRTurkish