Ormanın İçinde Camdan Ofis

İspanyol mimarlık firması Selgas Cano, çalışanlarına çevredeki renkli ormanın benzersiz bir görüntüsünde çalışma imkânı veren inanılmaz ofisi tasarladı ve inşa etti.

Madrid’de yer alan aerodinamik alan, gün boyunca yapay ışıklandırma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırırken kendisini çevreleyen ormanın muhteşem manzarasını sunan eğri cam bir duvarla kapatılmıştır.

Ofis, tavan parçasına uzanan duvar şeklindeki pencereyle aerodinamik bir tüp şeklini alıyor. Hem pencere hem de ışıklık alanıyla hareket eden cam duvar, gün boyunca yapay ışıklandırma ihtiyacını ortadan kaldırarak ofiste ışık girmesini sağlıyor.

Pencere, çalışanların masalarıyla hizalanmış ve orman tabanı görmeyi de mümkün kılıyor.  Düşen yapraklar, hayvanlar ve vahşi yaşamın anlık görüntüleri, gün boyunca değişen orman manzarası yaratıyor. Çalışanlar aynı zamanda cam gövdenin kavisli kısmından ağaç tomurcuklarına ve gökyüzüne bakabilirler.

Binanın yarısı, mükemmel bir yalıtımla toprağa gömülü durumda. Madrid’in sıcak yazları boyunca bina, Selgas Cano’nun çalışanlarına doğal bir serinlik sağlıyor. Alçak ve sağlam duvarları olan ofise gide bir de taş merdiven var. Ortak masalarda çalışılan sığınak, gece fenerler ve masa lambalarıyla aydınlanır.

Aydınlatıldığında, kubbeli fenerler ve masa lambalarıyla aydınlanan sığınak, ortak kullanılan masalar arasında bulunur.

Bu olağanüstü ofis hakkında insanların görüşü önceleri karmaşıktı ama alıştıkça doğaya yakınlığı hem rahat hem de ilham kaynağı oluşu düşünceleri değiştirdi. Yenilikçi ofis, Iwan Baan tarafından fotoğraflandı.

inhabitat.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish