Karadeniz’in Batıkları

Deniz Arkeoloji Projesi seferi, 2015 yılından bu yana, 2,500 yıllık denizcilik tarihini kapsayan, Roma, Bizans ve eski Yunan dönemlerine ait 60 batık ortaya çıkardı.

Yüzyıllar boyunca, Doğu Avrupa’yı Asya’ya bağlayan geniş Karadeniz havzasında mallarla yüklü gemiler dolaştı. Bu gemilerin hepsi gidecekleri limanlara ulaşamadı. Deniz dibini inceleyen bir bilim insanı ekibinden oluşan Karadeniz Deniz Arkeoloji Projesi (MAP), 9. yüzyıldan kalma çok iyi korunmuş batıklardan oluşan bir koleksiyon buldu.

Roma kadırgasından alınan bir eser (Black Sea MAP)

Karadeniz Harita Projesi aslında batıkların aranması için değil, bölgenin doğal tarihini anlamak için deniz tabanı taraması yapıyordu. Ancak yol boyunca enkazlar bulacaklarını biliyorlardı. Karadeniz sularının nispeten az tuzlu ve düşük oksijen konsantrasyonuna sahip olması, başka yerlerdeki batık odunu parçalayan canlıların burada gelişmediği anlamına geliyor. Bu sayede, ahşap bir gemi, denizin dibine batarsa, yüzyıllar boyunca iyi durumda kalabilir.

Dalgıçlar Roma kadırgasını incelerken (Black Sea MAP)

Ekip tarafından sadece geçtiğimiz yıl tespit edilen 44 gemi enkazından en etkileyici olanı ise Ortaçağ’a (13. veya 14. yüzyıla tarihleniyor) ait bir gemi. Tarihçiler, bu tarz gemilerin Venedik el yazmaları da dahil olmak üzere yazılı kaynaklarda yer aldığını biliyorlardı ancak hiçbir örnek bulunamamıştı. Geminin direkleri bile Direkt çok iyi korunmuş durumda.

Ekip, bazı gemilerin etkileyici 3D görüntülerini yapmak için gelişmiş lazer tarama ve fotogrametri teknolojilerini kullandı.

Projenin birincil amacı bölgede yaşanmış olan sel felaketini daha iyi anlamak için denizin altındaki kum ve kaya katmanlarını incelemekti.

Tarihin bir noktasında Karadeniz’in suları insanların bataklık alanlarına yerleşmesine yetecek kadar gerilemişti – iklim değiştikçe evlerinin sele maruz kaldı. Bu ne kadar hızlı oldu? Batan bir gemiden daha yavaş hareket eden bir felaketti, ama yine de insanların adapte olma şansı bulmasına fırsat vermeden hayatını alt üst eden bir olaydı.

kapak fotoğrafı: Karadeniz’in tabanında bulunan bir Roma kadırgasının 3D rekreasyonu (Black Sea MAP)

atlasobscura.com, .smithsonianmag.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish