OMD Yeni Albümü ‘Bauhaus Staircase’i Albümle Aynı Adı Taşıyan Şarkıyı Paylaşarak Duyurdu

OMD – nam-ı diğer Orchestral Manoeuvres in the Dark – geri döndü ve bu kez politikleşiyor. Synth-pop sahnesinin öncü ekibi 27 Ekim’de White Noise aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak 14. stüdyo albümleri ‘Bauhaus Staircase’i duyurdu.

Albümün ilk single’ı olarak da albümle aynı adı taşıyan parçayı paylaştılar.

Büyük beğeni toplayan 2017 tarihli ‘The Punishment of Luxury’ albümünün devamı niteliğindeki ‘Bauhaus Staircase’, COVID-19 salgını sırasında şekillendi ve dönemin etkisini üzerinde taşıyor. Kendilerini izole eden OMD üyeleri, bitmemiş fikirlerden oluşan geçmiş kataloglarına dalarak, bunları dünyanın ortaya çıkan kargaşasını tematik olarak keşfetmek için bir ateşleyici olarak kullandılar.

İlk single ‘Bauhaus Staircase’ bu dinamiği yakalıyor ve sanatsal özgürlük, 20. yüzyıl sanat akımları ve faşizmin “tepelenmesi” hakkındaki sözleri davul, synth ve elektronik dokulardan oluşan bir ses ortamına yerleştiriyor. Single aynı zamanda aşağıda izleyebileceğiniz animasyon bir müzik videosuyla birlikte geldi.

OMD’den Andy McCluskey yaptığı açıklamada “‘Bauhaus Staircase’ eleştiri ve zorluklar karşısındaki güç ve sanatçı tutkusu için bir metafor” diyor. “Başlık bir Oscar Schlemmer tablosundan türetilmiştir. Kendisi Bauhaus’ta öğretmenlik yapmış ve The Triadic Ballet’in (şarkıda atıfta bulunulan) muhteşem fütüristik kostümlerini yaratmıştır. Zor zamanlarda, tam da ruhlarımızı beslemek için sanata en çok ihtiyaç duyulan anda, hükümetlerin yaratıcılığa ayrılan fonları kesme eğilimi vardır. Bu nedenle, şarkının ve aynı adı taşıyan albümün COVID tecritleri sırasında yaratılmış olması uygun görünüyor.”

McCluskey ayrıca Bauhaus Staircase’in OMD’nin son albümü olabileceği ihtimalini de ima etti. Plan bu değil ama eğer böyle bir şey olursa grup buna hazır. “Bu albümde yaptıklarımızdan çok memnunum,” diyor. “Bu OMD’nin son açıklamasıysa içim rahat.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

OMD “Bauhaus Staircase” şarkı listesi:

01. Bauhaus Staircase

02. Anthropocene

03. Look at You Now

04. G.E.M.

05. Where We Started

06. Veruschka

07. Slow Train

08. Don’t Go

09. Kleptocracy

10. Aphrodite’s Favorite Child

11. Evolution of Species

12. Healing

OMD, photo by Ed Miles

Consequence.net

tr_TRTurkish