Norveç Black Metal’inin Kaotik Günleri “Lords Of Chaos” ile Beyaz Perdede

1990’ların başlarında Norveç black metal sahnesindeki gerçek olaylara dayanan ve geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan film “Lords Of Chaos”, 8 Şubat’tan itibaren birçok ülkede vizyona girmeye hazırlanıyor.

İsveçli yönetmen Jonas Akerlund’un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Akerlund ve Dennis Magnusson tarafından birlikte yazılmış ve Didrik Søderlind ile Michael Moynihan’ın 1998’de yayımlanan “Lords of Chaos” adlı kitabına dayanmakta. Ayrıca, Jonas Akerlund’u Black Metal sahnesinin mühim topluluğu Bathory’nin ilk dönem davulcusu olmasının yanı sıra son yıllarda Metallica, Ozzy Osbourne, Beyonce, Madonna, Smashing Pumpkins, Rammstein gibi isimlerin müzik videolarının yönetmen koltuğundan tanımak da mümkün.


Müziklerini yine aynı coğrafyadan İzlandalı post-rock topluluğu Sigur Ros’un yaptığı yapım, Gunpowder ve Sky tarafından piyasaya sürülürken VICE Studios, 20. Century Fox, Scott Free Productions ve Insurgent Media ise ortak yapımcılıkları üstlenmiş bulunuyor.

Film, 1993 yılında Kristian “Varg” Vikernes (Burzum) tarafından öldürülen Mayhem’in kurucu üyesi Øystein “Euronymous” Aarseth’in hayatının peşinden gidiyor.

Euronymous, grubu Mayhem ile gerçek ‘Norveç black metal’ müziği yaratma fikri ve grubun adını meşhur etmek adına şok edici hünerler sergileyerek bir fenomen yaratır. Ancak şöhret ve gerçeklik arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya başladıkça kundakçılık, şiddet ve korkunç bir cinayet ulusu şok edecektir”.

Filmde Rory Culkin “Euronymous”u, Emory Cohen “Varg”ı, Anthony De La Torre “Hellhammer”ı canlandırırken, Sky Ferreira’yı “Ann-Marit”, Jack Kilmer “Per Yngve “Dead” Ohlin” ve Valter Skarsgard’ı da “Faust” rollerinde görüyoruz.

tr_TRTurkish