Nightwish”in 20 Yıllık Dokümanı “Decades” Yayında

Senfonik Metal’in öncülerinden Fin topluluk Nightwish kariyerlerinin film şeridi misali gözler önüne serileceği albümleri “Decades” ile huzurlarımızda.

20 yılı aşkın süredir metal sahnesinin tozunu atıyor Nightwish, şarkı yazarı Tuomas Holopainen önderliğinde, önce kurucu üye Tarja Turunen, ardından Anette Olzon son olarak da  Floor Jansen gibi metal dünyasının en iyi ve kudretli kadın vokalleriyle çalışan topluluk bu konuda da dikkatleri her daim üzerine çekmeyi bildi.

Nightwish’in alametifarikaları olan büyüleyici vokaller, kusursuz orkestra düzenlemeleri ve pop opera türünün folk ezgilerleriyle dansa tutuştuğu melodik zenginlik düşünüldüğünde “Decades” için tam bir müzikal şölen tabirini kullanmak yerinde olacaktır.

Grubun her döneminden detaylar taşıyan albüm Nightwish hatta daha uzun boylu düşünürsek senfonik metal için bir rehber kitap özelliğine de sahip. Üstün soprano vokal performanslarından klavye ve yaylı çalgıların bütünlüğüne, melodik ve klasik armoni yürüyüşleriyle senfonik/power/gothik metal gibi türlerin tüm unsurlarının geçit töreni misali sıralandığı bir derleme söz konusu olan. Topluluğun kariyeri bakımından da konserlerinde en çok yer verilen, dinleyicinin en favori parçalarını kucaklıyor.

“Wish I Had an Angel”, “Devil & The Deep Dark Ocean”, “The Kinslayer”, “Nemo”, “Dead Boy’s Poem”, “Sleeping Sun”, “The Carpenter”, “Elvenpath”, “Sacrament of Wilderness” gibi topluluğun ilk dönemini omuzlayan parçalar burada da önemli bir yere oturuyor. Açılışı yapan destansı eser, Richard Dawkins’in aynı adlı kitabından ilham alınan 5 bölümlük âdeta bir senfonik ve power metal gövde gösterisi olan “The Greatest Show On Earth” ile “Élan” ve “My Walden” gibi son dönemin yıldız parçalarının varlığı da albümün önem derecesinin üst seviyelerde olmasını gerektiriyor.

Müzikal gelişimiyle bir topluluğun parıldayan yolculuğuna göz gezdirmek için yerinde bir seçim olacaktır “Decades”.

Hele bir de türün ve grubun takipçisiyseniz zaten söylenecek fazla da bir şey yok.

What's your reaction?

tr_TRTurkish