Gibson’ın Efsane Modeli Flying V 60 Yaşında

Gibson Flying V, şimdiye kadar üretilmiş en kendine özgü ve meşhur elektrik gitar modellerinden biridir. Bu efsane modelin tarihini Eddie Van Halen, Keith Richards ve Tom Petty’nin de aralarında olduğu bir çok rockçının içinde bulunduğu bir galeriyle kutluyoruz.

Flying V, Gibson’ın Fender Stratocaster’a modernist bir cevap bulmak için yaptığı girişimin bir sonucuydu. 1956’da Gibson başkanı Ted McCarty bazı yeni tasarımların startını verdi ve Flying V, bu süreçte ortaya çıkan tek model oldu.

7 Ocak 1958’de bir patent yayınlandı ve hızlı bir şekilde öncelikle Blues yıldızları Albert King ve Lonnie Mack sayesinde favori hale geldi. Özellikle King, bu modeli çok beğendi, çünkü bir solak olarak, tersine çevirebiliyor ve aynı görünüyordu. Ne yazık ki, aslında beklenildiği kadar iyi satmadı ve kısa sürede üretimden vazgeçildi.

Ta ki 1965’te Kinks’den Dave Davies’in tek gitarı ABD turnesi sırasında bir havayolu şirketi tarafından kaybedilene kadar.

Bu olay sonrası Davies’in televizyonda Flying V ile görünmesi enstrümanın yeniden ortaya çıkmasına sebep oldu ve 1966’da tasarımında birkaç değişiklik yapılan Flying V tekrar piyasaya sürüldü. Yine de, ne Keith Richards tarafından 1969’daki Rolling Stones’un ünlü Hyde Park gösterisinde kullanıması ne de King’den güçlü bir şekilde etkilenen Jimi Hendrix’de sipariş üzerine üretilmiş bir tane olması  Flying V’nin büyük satış rakamlarına ulaşmasını sağlayamadı ve bu kez de 1970’de üretimine son verildi.

Ardından 70’lerin ortalarında, bu kez Scorpions ve UFO’dan Michael Schenker, T. Rex’den Marc Bolan ve Bad Company’den Mick Ralphs ile denizaşırı olarak tekrar denendi fakat o tarihten sonra da üretimi yapılmadı. Daha sonra ise, Metallica’dan James Hetfield ve büyük bir Schenker hayranı olan Kirk Hammett’ın kullanmaları sayesinde 80’li yılların Metal’iyle eş anlamlı oldu.

Efsane modelin kısa geçmişinin ardından, şimdi Flying V kullanan meşhur gitaristlere bir göz atalım,

 

ultimateclassicrock.com

 

tr_TRTurkish