Neden köpeklerin çoğunun gözü kahverengidir?

Köpeklerin gözleri genellikle kurtlardan daha koyu renktir ve yeni bir çalışma bunun tesadüf olmadığını ortaya koyuyor.

Japonya merkezli bir araştırmacı ekibi, Royal Society Open Science‘ın Aralık 2023 sayısında gri kurtlardaki göz rengini evcil köpeklerinkiyle karşılaştırdı. 35 cinsten 22 kurt ve 81 köpeğin fotoğraflarını analiz eden ekip köpeklerin irislerinin ortalama olarak belirgin şekilde daha koyu renk olduğunu buldular. Köpeklerde standart göz rengi koyu kahverengiyken kurt gözlerinin sarı olma olasılığı daha yüksek.

Bu farkın insanlar tarafından kasıtlı olarak seçilmiş olması mümkün. Köpeklerin göz rengini analiz ettikten sonra araştırmacılar katılımcılardan köpek resimlerine bakmalarını ve kişilikleri hakkında varsayımlarda bulunmalarını istedi. Evcil hayvanların irislerini daha açık veya daha koyu hale getirmek için bazı görüntüler değiştirildi. Koyu renk gözlü köpekler nezaket, sosyallik ve güvenilirlik gibi arkadaş canlısı ve tehditkar olmayan özellikler açısından daha yüksek puan alırken soluk gözlü köpeklerin saldırgan ve yaşlı olarak etiketlenme olasılığı daha yüksekti. Bu, insanların kahverengi gözleri sevimli ve köpek yavrusu gibi bulduklarını gösteriyor; bu da yetiştiricilerin neden bu özelliği tercih ettiğini açıklayabilir.

Aslında insanların sevimli bulduğu göz renginden ziyade gözbebeklerinin algılanan büyüklüğü. İnsanlar nispeten büyük gözbebekleriyle doğarlar ve onları kontrol eden göz kasları yaşlanıp zayıfladıkça küçülürler. Büyük gözbebeklerini gençlikle ilişkilendiririz ve iris ne kadar koyu olursa gözbebeğinin nerede başladığını görmek o kadar zor olur. Araştırmanın yazarları, kahverengi gözlerin, gözbebeklerini gerçekte olduğundan daha büyük gösterdiğinden şüpheleniyor; bu da evcil hayvanlarımızın, 85 kiloluk Labrador olsalar bile korunmamız gereken çaresiz bebekler olduğunu düşündürtüyor.

Bir köpeğin gözlerinin daha büyük ve daha sevimli görünmesini sağlayan tek özellik renk değil. Evcil köpekler, sahiplerine bakarken kaşlarını kaldırma becerisine sahip olacak şekilde gelişmiştir; bu, yavru köpek gözleri olarak da bilinen bir numara.

[Smithsonian]

GÖRSEL:  Baac3nes/Moment/Getty Images

tr_TRTurkish