92 yaşındaki Carmen Dell’Orefice 77 yıldır modellik yapıyor

Çoğunlukla gençliğe odaklanan bir sektörde Carmen Dell’Orefice ilham verici bir figür. 92 yaşında, çalışan en yaşlı model olarak kabul ediliyor. Hong Konglu model Alice Pang, 96 yaşında ve ondan birkaç yaş büyük olsa da, Dell’Orefice benzersizdir çünkü kariyeri 90’lı yaşlarında, hatta orta yaşlarında başlamamıştır. Dell’Orefice 15 yaşından beri modellik yapıyor ve 77 yıla yayılan etkileyici bir kariyere sahip.

Aslen New York’lu olan Dell’Orefice, 13 yaşında otobüse binerken keşfedildi. İlk fotoğrafları beklentiyi karşılamadı ama iki yıl sonra Vogue dergisiyle ilk modellik sözleşmesini imzaladı. Bu, üretken ve uzun bir modellik yolculuğunun başlangıcıydı. Ancak kariyeri her zaman kolay geçmedi. Dell’Orefice ilk başta modellik yaparak kendini geçindirmeye yetecek kadar para kazanamadı, bu yüzden o ve annesi bir yandan terzi olarak çalıştı. Dell’Orefice, otobüs biletine para ödemek zorunda kalmamak için işlerine patenle gidiyordu. Sıkı çalışmasının karşılığını aldı ve sonunda diğer işlerinin yanı sıra Vogue kapaklarında yer aldı ve Vanity Fair kampanyalarında çalıştı.

Dell’Orefice evlendikten sonra modelliğe ara verdi, ancak sonunda mali sıkıntılar nedeniyle 1978’de işe geri döndü. O zamanlar 47 yaşındaydı ve o kariyeri tam anlamıyla yükselişe geçti. O zamandan beri hem podyumlara hem de reklam kampanyalarına çalışmaya devam etti. 91 yaşındaki model, 2022’de New You dergisi için yapılan bir fotoğraf çekiminde kendini göstermişti. Dell’Orefice 92 yaşında Vogue Çekoslovakya’nın kapağında yer aldı.

Wikimedia CommonsCC BY s.0 DEED

Aslen New York’lu olan Dell’Orefice, 13 yaşında otobüse binerken keşfedildi. İlk fotoğrafları beklendiği gibi çıkmadı ancak iki yıl sonra Vogue dergisine getirilerek arayı yakaladı ve ilk modellik sözleşmesini imzaladı. Bu, üretken ve uzun bir modelleme yolculuğunun kıvılcımını ateşledi. Ancak bu her zaman kolay olmadı. Dell’Orefice ilk başta modellik yaparak kendini geçindirmeye yetecek kadar para kazanamadı, bu yüzden o ve annesi bir yandan terzi olarak çalıştı. Dell’Orefice, otobüs bileti ödemek zorunda kalmamak için modellik konserlerine patenle bile gidiyordu. Sıkı çalışmasının karşılığını aldı ve sonunda diğer rezervasyonların yanı sıra Vogue kapaklarında yer aldı ve Vanity Fair kampanyalarında çalıştı.

Dell’Orefice evlendikten sonra modelliğe ara verdi, ancak sonunda mali sıkıntılar nedeniyle 1978’de işe geri döndü. O zamanlar 47 yaşındaydı ve o zaman kariyeri gerçekten gelişmeye başladı. O zamandan beri hem podyumlara hem de reklam kampanyalarına rezervasyon yaparak sıkı çalışmaya devam etti. 91 yaşındaki oyuncu, 2022’de New You dergisi için yapılan bir fotoğraf çekiminde kendini göstermişti. Dell’Orefice 92 yaşında Vogue Çekoslovakya’nın kapağında yer aldı. “Erkek ve kadın kendilerine bakmalı ve kendilerini sevmeli. Güzelliği korumanın sırlarından biri de yaptığınız işi bebek için yapmak, bebeği sevgiyle beslemek ve beslemektir” dedi. “Kendimizle ilgili yapmamız gereken şey bu: kendimizi beslemek, kendimizi sevmek ve kendimize bu tür bir enerji vermek.”

 [Oddity Central]

tr_TRTurkish