Neda Taiyebi’nin Sanat Eserine Dönüştürdüğü Tanklar

1987 doğumlu Neda Taiyebi, 2011 yılında Tahran Sanat Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sanatçı, renk, enerji ve hareketi vurgulayan eserler yaratmak amacıyla farklı teknik ve çeşitli materyallerle çizim, eskiz, deneme ve resme odaklandı.

2015 yılına gelindiğinde Taiyebi, Afganistan’ın başkenti Kabil’e giderek sahada çalışmalar yapmaya başladı. Ülkenin arazisi Neda’nın aklındakiler için çok ıssız ve monoton görünüyordu. Etrafına baktığında savaşın izlerinin manzaradan silinemeyeceğini fark etti ve onları dönüştürmeye karar verdi. Tanklar onun sanatsal çalışmalarının tuvali haline geldi.

Neda, canlı renklerle çalışmak istedi ve yumuşak çizgiler kullandı. Bazı tankları İran çizgileriyle tasarlardı ve diğerlerinin üzerine çiçekler ve meyveler çizdi. Tüm bunları yaparken bir defasında silahlı kuvvetler tarafından alıkonuldu ve projeyi yürütebilmek için onlardan izin almak zorunda kaldı.

Neda çalışmalarını tamamladığında tanklar artık bambaşka, pozitif hisler uyandıran eserlere dönüştü. Tanklar, insanlara korkuyu çağrıştıran bir şey olmak yerine, artık Khair Khana köylülerinin yüzünü güldüren sevimli birer heykel gibiler.

Neda’nın çalışmalarının daha fazlası için resmi internet sitesine göz gezdirebilirsiniz.

tr_TRTurkish