Myanmar Ormanlarında Gizemli Tapınak Köyü

Myanmar’ın Inle gölünün batısında, karmaşık bir yolla ayrılmış ve dış dünyaya sadece dar bir kanaldan ulaşabilen bir yerde, Jungle Book’dan fırlamış gibi bir sahne…

Inle gölünün kıyısında, aşağı doğru daralan Inn Thein deresi yabancı turizmin etkisiyle bakir kalmıştır, ancak, anayoldan tepedeki ana tapınak olan Shwe Indein Paya’ya doğru sapıldığında karşılaşılan daha az aşınmış parçalarda hala keşfedilmeye değer hazineler vardır.

indeinvillage4

Pagodaların ana tapınağı çevrelediği kompleksin bu bölümünde, Birmanyalı bir hayırsever tarafından parlak altın ve beyaz sıva ile restorasyon yaptırılmıştır. Bölgede, ormanın yoğun derinliklerinde yerel halkın bilmediği ve gizemli gördüğü bu antik kalıntılardan keşfedilmemiş yüzlercesi daha vardır.

12284429113_57347ec2ea_k

Uzaktan onlara bakıldığında en dikkat çekici olan özellikleri bir filin gövdesini temsil ettiği söylenen sipsivri çatıları. Bu yıkıntıların meditasyon barınağı ya da birer Tümülüs olduğu iddia ediliyor. Bu yüzlercesi inşa edilmiş yapılar hakkında Myanmar tarihi kayıtlarından bilgiye rastlanmaması da ilginç notlardan biri.

indeinvillage9

Shwe Indein Pagoda kompleksi hakkındaki teorilerden biri, Budizm’i yaymak için M.Ö. 3. yüzyılda dışarıya rahipler gönderen Hint imparatoru Ashoka tarafından inşa edildiği. Ancak bunu destekleyecek herhangi bir arkeolojik bulgu yok. Diğer bir iddia ise Myanmar’da bir kralın, 17. yüzyılda Ayutthana savaşından döndüğünde bu gizemli pagodaları inşa ettirdiği yönünde.

indeinvillage8

Bu yapıların hiçbiri koruma altında değil. Bazıları dimdik ayakta iken diğerleri dağılmış durumda, sadece birkaç tanesinin fil gövdesinin ucundaki şemsiye süsü kalmış…

indeinvillage3

What's your reaction?

tr_TRTurkish