‘Napolyon’ Taç Giyme Sahnesi Jacques-Louis David’in 1807 tarihli Tablosundan Nasıl Esinlendi?

Napolyon filminin kostüm tasarımcıları, Fransız sivil giyimine odaklanan Janty Yates ve askeri kıyafetlerin geliştirilmesine odaklanan David Crossman görev paylaşımı yaptı.

Ridley Scott yapımı film Napolyon Bonapart’ın (Joaquin Phoenix) generallikten imparatorluğa yükselişini, aynı dönemde Josephine (Vanessa Kirby) ile tanışıp aşık olmasını konu ediniyor.

Austerlitz savaşının yeniden canlandırılması filmin öne çıkan kısımlarından biri. Bunun için Crossman, Rus piyadelerini yeşil, Rus süvarilerini ise beyaz giydirdi. Macar piyadeleri kahverenginin çeşitli tonlarında, Napolyon’un ordusu ise mavi renkteydi. Crossman amacının görünümleri mümkün olduğu kadar çeşitli hale getirmek olduğunu ve bunun da başarılı olduğunu söylüyor. “Çoğu zaman ayırt edici olan şapkalardır. Üniformaya sivil parçalar karıştırdık, özellikle de Fransızların üzerine çünkü onlar iflas etmiş orduydu ve paraları yoktu. Yani bu üniformaların içine çok sayıda sivil kıyafetin karıştığını görürsünüz.”

Simon Thorp

Napolyon’un taç giyme töreni için Yates, Jacques-Louis David’in olayla ilgili 1807 tarihli ünlü tablosundan ipuçları aldı. “Elimizden geldiğince birebir kopyaladık. İmparatorun ailesini muhtemelen yapmam gerekenden biraz daha erken bir imparatorluk çizgisine yerleştirdim çünkü kalabalık hâlâ korse ve çember etek giyiyordu. Daha sade ve şık olacağını düşündüm. Yani bu biraz özgürlük gerektiriyordu. Yardım görevlileri kolların altına ve yakanın çevresine kadar uzanan, ağır işlemeli paltolar giyiyorlardı. Bunlardan gücümüzün yettiği kadarını yaptık.”

Amaçları özellikle kalabalık sahnelerde kıyafetlere mümkün olduğunca çok karakter kazandırmaktı. Herkesin Napoleon gibi görünmesini istemediler.

Lora Heath

Variety

What's your reaction?

tr_TRTurkish