Murat Uysal & Şehrin Azizleri “Cehennemin Öbür Yakası” ile Huzurlarınızda

Murat Uysal & Şehrin Azizleri yeni şarkısı “Cehennemin Öbür Yakası” ile kaldığı yerden devam ediyor.

Temelleri 30 Ağustos 2000 yılında atılan, Türkçe sözlü rock-alternatif ve endüstriyel müzik tarzında geniş bir repertuara sahip Murat Uysal & Şehrin Azizleri, pandemi döneminde ara vermek zorunda kaldıkları çalışmalarına 2022 yılı sonlarında yayınladıkları “Canımı Yüzüme Sakladım” ile geri dönmüştü. Grubun daha önceki projeleri arasında daha endüstriyel öğelerin ve rap tarzının alternatif duruşunun da öne çıkmasıyla farklı bir yerde duran şarkı, dinleyicilerden tam not almayı başarmıştı.

Murat Uysal & Şehrin Azizleri, şimdi de genel sound ve söz yapısı bakımından dinleyicilere farklı bir deneyim sunan yeni şarkıları “Cehennemin Öbür Yakası”nı tüm dijital platformlarda dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Ülke ve dünya meselelerine hayli sert bir sound ve oldukça protest sözlerle değinen şarkı ile ilgili; “hayata sadece ‘aşk’ tarafından bakılmaması gerektiğini, tam anlamıyla özgür bir yaşamın her şeyden önemli olduğunu” düşünerek bu projeyi hayata geçirdiklerini vurguluyorlar.

Yine bir Murat Uysal bestesi olan “Cehennemin Öbür Yakası”, anlatımının özünde, bulunduğu coğrafyada yaşanması mümkünken yaşanamayan mutlulukların, gencecik bir insan üzerindeki negatif etkisine odaklanıyor.

Geçen yıllar boyunca solistleri ve şarkı yazarı Murat Uysal liderliğinde, birbirinden kaliteli ve yetenekli müzisyenlerle sahnede kader birliği yaptı.

Bu süre zarfında Ulusal ve Uluslararası düzeyde birçok festival ve özel etkinlikte unutulmaz performanslar sergilerken, kendi dinleyicileriyle arasındaki bu özel bağı daha da sağlamlaştırdı.

İlk projelerinin kendileri adına duygu yoğunluğu açısından çok özel olmasını hedeflediler ve 2018 yılı kasım ayının sonlarında, başrollerini Şener Şen ve Cem Yılmaz’ın paylaştığı “Av Mevsimi” sinema filminin unutulmaz şarkısı “Benden Adam Olmaz”, Murat Uysal ve Şehrin Azizleri yorumuyla dinleyicilerin karşısına çıkmış oldu.

Sözü ve müziği “Kaçak” grubundan da tanıdığımız Ali Seval’e ait olan şarkının aranjesi ve müzik prodüksiyonu Cenk Eroğlu tarafından yapıldı ve özellikle ülkemizde çok revaçta olan Spotify online müzik platformunda iki buçuk milyon dinleyici sayısına ulaşma başarısını yakaladı.

Bir sonraki yıl, sahnede topluluğun tarihi boyunca hep canlı çalınarak gelişen ve kemik dinleyicileri adına özel bir yeri olan, sözü ve müziği Murat Uysal’a ait “Geri Ver” dinleyiciyle buluştu.

Tüm dünyayı sarsan ve hayatın neredeyse durma noktasına geldiği pandemi sürecinde, istemeyerek de olsa müzik üretimine ara vermek zorunda kaldılar ve nihayet 2022 yılı sonlarında, yine bir Murat Uysal bestesi olan “Canımı Yüzüne Sakladım” ile dinleyicilerle yeniden buluştu.

Daha önceki projelere nazaran, şarkının içeriğinde daha endüstriyel öğeler ve rap tarzının alternatif rock ile harmanlanmış tınılarını ve söz yapılarını barındıran şarkı, dinleyicilerden tam not almayı başardı.

İçinde bulunduğumuz 2023 yılının mayıs ayının başlarında yayımladıkları yepyeni projelerinin heyecanını yaşayan Murat Uysal ve Şehrin Azizleri, “Cehennemin Öbür Yakası” ile müzik yolculuğuna devam ediyor.

Daha önceki şarkılarına nazaran, bu defa çok daha sert bir sound ile karşımıza çıkıyorlar. Özellikle şarkının sözlerindeki protest yaklaşım, dünyada ve ülkede yaşanan toplumsal gelişmelerin ve yaşanması mümkünken yaşanamamış mutlulukların gencecik bir insan üzerindeki negatif etkilerine vurgu yapıyor.

Şarkının ortaya çıkış sürecinde; “Hayat” denen olgunun yalnızca “aşktan” ibaret olmadığını, tam anlamıyla “özgür” bir yaşamın her şeyden çok daha önemli olduğunu anlatmaya odaklanırken, aynı zamanda bu negatif ortamda yaşayanların içinde hissettiği öfkeyi ve kırgınlığı çekinmeden, tüm çıplaklığıyla dışa vurabilen bir şarkı olmasını istediklerini belirtiyorlar.

tr_TRTurkish