Murat Beşer’den “Yoldan Çıkmış Simalar”

“Hatıralar onları hatırladığımız ve yazdığımız gibi olsa da tarih dediğimiz şey kâğıda düştüğümüz nottan ibaret değildi.”

Murat Beşer’in bir döneme, birçok insanın hayatına damga vurmuş, müzik zevki aşılamış, “nevi şahsına münhasır” insanlarını anlattığı, aynı zamanda memleket müzik tarihinde rock ve türlerinin seyrine ışık tutuğu kitabı Yoldan Çıkmış Simalar, İletişim etiketiyle yayımlandı.

Kitapta ele alınan kişiler, müzik âleminin göbeğinde olup, bu âleme bir tür yön verip popüler olmamış, şöhrete ulaşmamış fakat müzik aşklarından hiç taviz vermemiş kişiler.  Tek tutkuları müzik olan plakçı, gitarist, yapımcı, kafebar işletmecisi, şarkıcı, dergi çıkarma heveslisi, tutunamamış grup müzisyeni bu kişiler.

Yoldan Çıkmış Simalar
Murat Beşer
İletişim Yayınları

MURAT BEŞER 1962 İstanbul doğumlu. Nişanca Mehmet Paşa İlkokulu, Ahmet Rasim Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesi’nin ardından 1983-84 arası MÜ Tatbiki Güzel Sanatlar Dekoratif Resim bölümüne devam etti, 1985-92 arasında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim okudu. Öğrenciliği sırasında zamanın önde gelen dergi ve gazetelerine müzik ve popüler kültür konularında makaleler yazmaya başladı. Rock müzik dergisi Stüdyo İmge’nin editörlüğünü yaptı. Önemli mekânların müzik direktörlüğünde, bazı büyük organizasyonların müzik danışmanlığında bulundu. Yıllarca Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde müzik yazarlığını sürdürdü, TRT’de beş yıl, Radyo Kuzey’de bir yıl program yaptı. İstanbul’un başta gelen mekân, fesitival ve partilerinde DJ’lik yaptı. İKSV İstanbul Caz Festivali’nde danışma kurulu üyeliğinde bulundu, The Salon’da bir sezon müzikal konularda paneller düzenledi. Evli, çocuklu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish