Moğollar’a Saygı Albümünün Yeni Şarkısı Yasak Helva’dan “Bu Nasıl Dünya”

Moğollar’a Saygı albümünün on yedinci adımını Yasak Helva “Bu Nasıl Dünya” adlı enstrümantal şarkıyla atıyor. Aynı eser Moğollar’ın “Hitit Sun / Düm Tek” albümünde “Magic Moon / Sihirli Ay” ismiyle de yer almıştı. Şarkının isminin de pek bir önemi yok. Zira melodisini herkesin bildiği, ismini ise sadece çok sıkı Moğollar takipçilerinin bilebildiği bir şarkı Bu Nasıl Dünya. Zaten grup üyeleri de Moğollar külliyatından bu şarkıyı “Bir parçanın isminden çok melodisinin hafızalarda yer ediyor olması, müziğin gücünü onlara hatırlattığı için” seçtiklerini söylüyor. Tam da bu sebepten Bu Nasıl Dünya’nın güçlü melodisine 70’lerde Cem Karaca, 90’larda ise Haluk Levent kayıtsız kalamayarak söz yazıyor ve yayınlıyor.

Yasak Helva, “Bu Nasıl Dünya”ya, tam olarak dünyanın bugünkü hali gibi “yüksek voltajlı” bir yorum getiriyor. Düzenlemede elektrik cümbüş, davul ve bas gitar kullanan grup, parçanın orijinal versiyonundaki tüm enstrümanların görevlerini bu 3 enstrümana dağıtıyor. Bu yorumla Cahit Berkay’ın, etkisini hiçbir zaman kaybetmeyen iç yakan bestesi, gittikçe kirlenen, deliren ve şiddetle dolan dünyaya “gürültülü bir serzeniş” haline bürünüyor.

“Moğollar’a Saygı” albümü için yapılan çağrıya yanıt veren müzisyenlerin Moğollar parçalarına yaptığı yorumlar, belirli aralıklarla dinleyiciyle paylaşılmaya devam edecek. Şu ana kadar Moğollar külliyatından 23 şarkının sahiplendirildiği proje sona erdiğinde, bu özel albüm plak formatında da yayımlanacak. Moğollar parçalarının birbirinden farklı müzikal yaklaşımlara sahip müzisyenler tarafından yorumlandığı projede, şarkıların kapak görselleri de illüstrasyon dünyasının yükselen isimleri tarafından tasarlanıyor. Böylece, bu projeyle müzik tarihimize hem müzikal hem görsel olarak önemli bir not düşülmesi hedefleniyor. Bu bağlamda Bu Nasıl Dünya’nın dikkat çekici kapağı Kübra Su Yıldırım’a ait.

Yasak Helva’nın “Bu Nasıl Dünya” yorumu 05.04.2024 tarihinde tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Müzik – Cahit Berkay

Düzenleme – Yasak Helva

Elektrik cümbüş – Salih Korkut Peker

Bas gitar, bas synthesizer – Hakan Görkem Bıyık

Davul – Onur Ertem

Kayıt – Kerem İnci, Salih Korkut Peker, Hakan Görkem Bıyık (İzmir)

Mix – Mehmet Uğur Memiş

Mastering – Evren Arkman

Kapak Tasarım – Kübra Su Yıldırım

Yapım – Ellipsis

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish