‘Mobitecture’ Adlı Kitap Mobil Mimariyle Yeni Bir Yaşam Fikrini Ortaya Koyuyor

Hiç tekerlekli kulübelerde dolaşmak ya da ormanda asılı bir çadırda kalmak istediniz mi?

Phaidon’un yeni kitabı Mobitecture: Move on Architecture, çöller, okyanuslar, plajlar, dağlar ve şehirleri gezerken yuvarlanan, şişirilen, patlayan, kızakların üzerinde kayan ve hatta suyun üzerinde yüzen, tasarımlarıyla ortalama bir ötesine geçen mobil yapıları keşfediyor.

Taşınabilir tasarımlar aslında binlerce yıldır var olmuştur. Keçi kılından yapılmış esnek Bedevi çadırlarından, sert Kuzey Afrika çöl iklimine karşı koruyan basit keçeye ve Orta Asya’daki keresteden yurtlara kadar.

Son yıllarda, mobil mimari, bizi günlük rutin ve yükümlülüklerden özgür kılan bildik çadır ve karavan gibi araçları kullanma eğiliminde. Bu durum sadece gezi ve araştırma isteğiyle değil, mobil mimariyi modern toplumumuzun bir parçası haline getiren bir şekilde gelişiyor; mimarlar şehirler üzerinde artan baskıyı hafifletmek için bu tip çalışmalara ağırlık veriyor aynı zamanda giderek artan evsiz ve mülteci insan sorunu da bu çalışmaları önemli hale getiren bir başka etken.

Mobitecture: Move on Architecture adlı kitap da hem bu konuda tarihten esinlenen bir yolculuğa çıkmamızı sağlıyor hem de yeni fikirlerle farklı bir yaşam için ufkumuzu genişletiyor.

Weekend, Carlos No, Portugal, 2012. Moto-tricycle, timber, PVC, glass, nylon | © Susana Dinis

Carlos No Tarafında gecekondulardan esinlenerek, gecekondulaşmanın istikrarsız doğasına ve yoksulların durumuna dikkat çekmek için tasarlandı.

Pop-Up Caravan, Tas-ka, The Netherlands, 2014. Steel chassis, aluminium, rubber, corrugated steel, Plexiglas, chipboard | © Hipaholic

Tasarım firması Tas-ka-was tarafından,Hague’s Design Quarter Festivali’nde Hollanda’nın sergi alanı olarak tasarlandı

Park Bench Bubble, Thor ter Kulve, UK, 2014. Recycled timber, nylon, solar panel, USB charging station | © Namuun Zimmerman

Tasarımcı Thor ter Kulve’nin olağandışı tasarımı, mütevazı bir ahşap tezgâhı üzerinde, güneş enerjisi ile çalışan bir USB şarj cihazıyla kendi kendine şişirilebilen bir yaşam alanını hedefliyor.

Nomad Sauna, Marco Casagrande, Norway, 2012. Timber, metal. Picture credit: Casagrande & Bjørnådal

Kızak üzerindeki bu sauna, Survival Architecture Workshop’tan 20 öğrencinin katıldığı ortak bir projeydi ve Rossvatnet Gölü’nün zorlu iklim koşullarına tepki olarak tasarlandı.

Bicycle Teardrop Trailer, Matthew Hart Designs, Canada. Aluminium, polystyrene insulation, plywood, steel framing, bicycle wheels | © Phoenix Alexander Simon

Yenilikçi tekne tasarımcısı Matthew Hart, bu aerodinamik portatif kampı, bisikletine takmak için tasarladı.

Camper Kart, Kevin Cyr, USA, 2009. Steel shopping cart, chipboard, nylon, canvas | © Kevin Cyr

Sanatçı Kevin Cyr, çelik bir alışveriş arabasını mobil yaşantı konusunda ilginç bir deney olarak kendine has bir eve dönüştürdü.

8rad2 Solar, Nico Jungel, Germany, 2015. Steel chassis, timber framing, translucent plastic, bicycle parts | © Kacey Wong

Nico Jungle tarafından tasarlanan bu çevre dostu kargo bisikleti fosil yakıtlı araçlara karşı radikal bir alternatif.

Bufalino, Cornelius Comanns, Germany, 2010. Steel chassis, plasterboard, plastic, aluminium, Plexiglas | © Cornelius Comanns

Cornelius Comanns tarafından tasarlanan bu sevimli küçük üç tekerlekli seyyar kamp, yalnız seyahat etmek için oldukça uygun.

kaynak

tr_TRTurkish