Adana Felsefe Festivali 5 Nisan’da Başlıyor

Adana’da Portakal Çiçeği Festivali kapsamında düzenlenen Adana Felsefe Festivali 5-6 Nisan tarihlerinde yapılacak. Etkinlikler Tarihi Kız Lisesi binasında ve Ulus Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin önemli felsefecilerini ve edebiyatçılarını bir araya getirecek olan festival için Adana Tarihi Kız Lisesi Binası’nda festival tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Günay, Türkiye’de bir ilk olacak olan festivalin ‘Felsefe Hayatın İçinde’ sloganıyla yürütüleceğini ve ilk etkinliğin Demet Taşdelen’in ‘Düşünce ve Hareketin Deneysel Buluşması: Bir Kavramı Görünür Kılmak Olanaklı mıdır?’ başlıklı sunumuyla başlayacağını söyledi.

Nuran Dilek’in ‘Öykülerle Çocuklar İçin Felsefe’, Ömer Naci Soykan’ın ‘Felsefe Hayata Ne Yapar?’, İsmail Demirdöven’in ‘Albert Camus ve Devrimin Sorunsalı’ konularıyla festivalde yer alacağını aktaran Günay, festivalin Örsan Öymen’in ‘Felsefe Nedir?’, Osman Şahin’in ‘Halk Ozanlarımızda Felsefe’, Yücel Kayıran’ın “Poetikanın Felsefe Algısı’, Ali Osman Gündoğan’ın ‘Hayata Davet Eden Felsefe’, Harun Tepe’nin ‘Felsefede ve Yaşamda Etik Politika İlişkisi’ Ali Utku’nun ‘Edebiyat ve Felsefe’, Betül Çotuksöken’in ‘İnsan Felsefesinde Yeni Bir Boyut’, Hatice Nur Erkızan’ın ‘Felsefe İnsanlığın Hizmetinde Nasıl Olabilir’ ve Haluk Erdem’in ‘Hayatın İçinde Felsefe’ başlıklarıyla yapacakları sunumlarla devam edeceğini söyledi.

Şiir ve müzik dinletilerinin de olacağını söyleyen Günay “Etkinlikler süresince çekimler yapılıp bir felsefe belgesi hazırlanacaktır. Ayrıca katılımcıların konuşma metinleri daha sonra kitaplaştırılacak ve kalıcı bir eser olarak felsefe severlere sunulacaktır.” dedi.

kaynak: (Adana/EVRENSEL)
tr_TRTurkish