Minik Ev Sahiplerinden Minik Evlerde Yaşamanın 10 Sırrı

feature lead tiny homeAlexis Stephens ve Christian Parsons, 12 metre kare alanda yaşayan bir çift.

Küçük bir daire ya da müstakil evde yaşıyorsanız, minimalist bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekir. Doğru tasarım, dekor ve zihniyetle, küçücük evlerde bile ferah hissedebilirsiniz.

Onlara minik evlerde ve mikro-dairelerde yaşayan beş kişiye, küçük yaşamakla ilgili sorular soruldu. Onlar da ipuçları ve püf noktalarını anlattı.

Öncelikle, sizin için ideal olan küçük ev tipini ya da daireyi anlamak için araştırmanızı yapın

First, do your research to figure out the ideal kind of tiny house or apartment for you.Alexis Stephens ve Christian Parsons.

Alexis Stephens ve Christian Parsons, tekerlerler üzerindeki küçük evlerini kendi inşa eden bir çift. Küçük bir alana taşınmadan önce bilgi toplamanın çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

Öncelikle kendinize gerçekçi olarak şu soruyu sorun, “Küçücük bir ev benim için ne kadar doğru?”

Sık sık seyahat eden biriyseniz, 15 metrekare ya da daha küçük bir ev almanızı ya da inşa etmenizi tavsiye ediyorlar. Bu sayede onu taşımak da kolay olacak.

Stephens ve Parsons’ın yaptığı bu. Onlar ülkede seyahat etmeye devam ediyorlar ve Tiny House Expedition adını verdikleri, minik evleri anlatan bir belgesel çekiyorlar.

Eğer kendinize bir minik ev inşa etmeyi düşünüyorsanız, destek almak ve rehberlik etmeleri için kesinlikle kendi evini inşa eden diğer minik ev sahiplerine sormanızı söylüyorlar.

Araştırmaya Tiny House Swoon, Tiny House Design, ve Tiny House Blog gibi yerlerden başlayabilirsiniz. Herhangi bir inşaat yapacaksanız, bulunduğunuz yerin imar kanunlarına da hâkim olmalısınız.

Yalnızca ne seviyorsanız onları elde tutun ve düzenlemenizi yapın.

De-clutter and keep only what you love.

Alexis Stephens ve Christian Parsons’ın minik evi.

Stephens ve Parsons sadece değerli ve gerçekten ihtiyacın olan birkaç eşyayı tutarak kişisel tarzını yakalayabileceğini, söylüyor.

Stephens, “ Minimal yaşam kendinizi mahrum etmeniz anlamına gelmez. Kesin olarak en favori şeylerinizi tutun ve tasarımızı onun etrafında yapın,” diyor.

Sergilemek için duvara raflar monte edin ve eşyalarınızı dizin

Add wall-mounted shelves to display and store your things.

Stephens ve Parsons, dairelerini boşalttıklarından beri, duvar raflarının bir odayı genişletmek için kolay bir yol olduğunu, söylüyor. Buna rağmen bir sürü şeyin raflarda yığılmaması için de dikkatli olun.

“Açık raflar, genişliği sağlarken neye sahip olduğunuzu görmenize izin verir.”

Çok fonksiyonlu mobilya ve aksesuarlar alın

Invest in multi-functional furniture and accessories.

Stephens ve Parsons’ın minik evlerinde sahip olduğu hemen her şey en az iki fonksiyona sahip. Hatta bazıları beş.

Örneğin, onların merdiveni bir koltuk, depo sandığı, kitaplık ve dolap fonksiyonuna sahip. Ve sürgülü banyo kapısı kapandığında, gizli bir kiler ortaya çıkıyor.

Açık renkleri seçin

Choose light colors.Jacqueline Schmidt, New York’daki mikro dairesinde. Fotoğraf: Leanna Garfield/Business Insider

Brooklyn’de minik bir dairede yaşayan iç mimar Jacqueline Schmidt, beyaz ya da açık renkleri öneriyor.

Schmidt, beyaz duvarlar ve dekor bir alanı canlandırır ve daha büyükmüş hissi verdiğini, çok koyu renk ahşaplardan uzak durmaya çalışılması gerektiğini, söylüyor.

Bir duvar yatağı monte edin

Install a wall bed.Leanna Garfield/Business Insider

Carmel Place’in tüm daireleri, 25 ve 35 metrekare arasında ve duvarda katlanan bir yatak var. Kapandığında gömme bir kanepe olan eşya açıldığında çift kişilik yatak haline geliyor ve geriye üstüne sadece yastıkları koymak kalıyor.

“Uyku zamanı geldiğinde açabileceğiniz bir yatağınız olduğunda gün içinde daha fazla alana sahip oluyorsunuz,” diyor Schmidt.

Ana yaşam alanına büyük bir ayna asın

Hang a large mirror in the main living space.Leanna Garfield/Business Insider

Büyük aynalar alanlar gerçekten daha büyük gösteren bir illüzyon yaratırlar.

 

Giysilerinizi ve havlularını uzunlamasına ve dar şekilde katlayın.

Stack your clothes and towels in long, narrow piles.Leanna Garfield/Business Insider

Giysi alanınızı maksimize etmeniz için Schmidt stratejik eşyalarınızı katlamanın en iyi yolunu öneriyor. Eşyaları uzunlamasına ve mümkün olduğunda dar şekilde katlayın, böylece yan yana daha fazla şey sığdırabilirsiniz.

Ayrıca, mikro fiber ve gofret örgü havlu kullanmak iyi bir fikirdir, Daha ince ama emici banyo havluları kullanabilirsiniz.

Arkadaş ve komşularınızla evinizin dışında takılın

Hang out with friends and neighbors outside your home.Luke Iseman ve Heather Stewart. Melia Robinson/Business Insider

Minik bir evde yaşamak bazen klostrofobik hissettirebilir ve dışarıda zaman harcamanız mantıklı olur. Luke Iseman ve Heather Stewart, başkaları içinde aynı şekilde evler yapan Boxouse’ın yaptığı bir gemi konteynırından el yapımı 12 metrekarelik bir evde yaşıyor. Yani onların dışarıda vakit geçirme ve diğer insanlarla sosyalleşme gibi bir şansları var. Eğer minik bir evde yaşamayı planlıyorsanız, bu çift size arkadaşlarla ve komşularla takılabileceğiniz ortak bir oda ya da çimenlik bir alan yaratmanızı öneriyor.

Tamamen minimalist bir yaşam tarzını benimseyin

Fully embrace a minimalist lifestyle.

Stephens ve Parsons — diğer minik ev sahiplerinin de söylediği gibi — eşyalardan ziyade deneyimlerle yaşamı doldurmanın daha iyi olduğuna inanıyor. Minimalist bir şekilde yaşamak bağlılık gerektirir ve en iyi yolunun düşünmeden balıklama dalmak olduğunu, söylüyorlar.

“Kalkıp silkinin ve kişisel başarının sizin için ne demek olduğunu yeniden tanımlayın – ve bunu yaparken eğlenin,” diyor Stephens.

the best little house in texasbusinessinsider.com

 

tr_TRTurkish