Milyonlarca Kedi: Wanda Gag’ın Şahane Resimlerle Dolu Kitabı

“Çocuk kitaplarının illüstrasyonlarını da bir sanat sergisine göndereceğim diğer her şey gibi bir sanat eseri haline getirmeyi hedefliyorum. Bunların metne göre tamamen doğru olmasını sağlamaya çalışıyorum. Onları sıcak bir şekilde insani, hayal gücüne dayalı ya da esprili yapmaya ve üç yaşındaki bir çocuğun içindeki ana nesneyi tanıyabileceği kadar net hale getirmeye çalışıyorum.”
– Wanda Gág

Wanda Gág’ın, 1928 tarihli eseri (11 Mart 1893 – 27 Haziran 1946) yazdığı Milyonlarca Kedi (Millions of Cats) yaygın olarak ilk Amerikan resimli kitabı olarak kabul edilir. “Yaşamak için çiz, çizmek için yaşa” sloganıyla yaşayan Amerikalı sanatçı, yazar, çevirmen, illüstratör ve baskı ustası Gág tarafından tasarlanıp el yazısıyla yazılan metin erkek kardeşi tarafından üretildi. Gág canlı illüstrasyonlarını “bir sanat sergisine göndereceğim her şey kadar sanat eseri” yapmaya çalıştı. Sonuç, kelimelerin ve resimlerin nadir uyumundan oluşan bir kitap oldu.

Milyonlarca Kedi iyi yaşayan ama evlerini paylaşmak ve orayı sevgiyle doldurmak isteyen yaşlı bir çiftin ürkütücü hikayesini anlatıyor. Karısı bir kediyle yaşamanın çok iyi olacağına karar verir. Bunun üzerine kocası bir tane aramaya başlar. Arayışı onu çok uzaklara götürür. Bir gün kendini “burada kediler, orada kediler, her yerde kediler ve kedi yavruları” ile kaplı bir yamaçta bulur. Yüzlerce kedi, binlerce kedi, milyonlarca, milyarlarca ve trilyonlarca kedi…” (Bu ritmik ifade tüm hikaye boyunca karşımıza çıkıyor.)

Ancak bir sorun var: Seçebileceği bu kadar çok kedi varken eve hangisini götürecek? Önce tamamen beyaz bir kediye yönelir, ancak çok geçmeden bir smokinli kediyi fark eder. İki kedinin birden iyi olduğuna karar verir ve ikisini de eve götürme planı yapar. Sonra daha fazla kedi gözüne çarpar: tamamen gri bir kedi, tamamen siyah bir kedi ve sarı-kahverengi çizgili bir kedi. Onları da almaya karar verir. Ancak eve doğru her yola çıktığında arkasında bırakamayacağı kadar güzel olduğunu düşündüğü başka bir kediyle karşılaşır. Kedilerin hepsini yanına almak için harekete geçene kadar bu böyle devam eder.

flashbak.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish