Ernest Hemingway’den Her Yazarın Eğitiminin Bir Parçası Olarak Okuması Gereken 16 Kitaplık Liste

Arnold Samuelson, Minnesota Üniversitesi’nde gazetecilik diploması almak için gereken 5 dolarlık ücreti vermeyi reddetti. Parayı kendine daha faydalı bir şeye harcayabileceğine inanıyordu. Böylece Key West’teki Ernest Hemingway’i görmek için Minnesota’dan otostopla yola çıktı. Yolda biraz para kazanmak için yanına saç kesme makası ve derme çatma orkestralarda çalacağı kemanını aldı.

“Ernest Hemingway’le buluşmak için Minneapolis’ten Key West’e otostopla gittim. Davet li değildim. Daha sonra Sahip Olmak ve Olmamak kitabının ilk kısmı haline gelen ‘Tek Yolculuk’ adlı kısa öykülerinden birini okumuştum. Bu hikaye baba yazarla tanışmak için üç bin iki yüz kilometre yol kat etme gücünü verdi. En iyi ihtimalle bana yazmak hakkında konuşmak için birkaç dakika ayıracağını umuyordum. Bu çok aptalca bir şey gibi görünüyordu ama büyük buhran sırasında yirmi iki yaşındaki bir serserinin yaptığı şey için fazla bir nedeni olması gerekmiyordu. Diğer serseriler kuzeydeki kuşları takip ederken ben güneye gidiyordum. En azından benim yolculuğumun bir hedefi vardı…”

Hemingway gördüklerini beğendi. Samuelson bir yıl boyunca yazarın yanında kaldı ve 1981’deki ölümünden sonra kızının keşfettiği bir el yazmasına yaşadıklarını kaydetti. Bunlar Hemingway’le: Key West ve Küba’da Bir Yıl adıyla yayımlandı.

Birlikte geçirdikleri süre boyunca Hemingway, Samuelson’a el yazısıyla yazılmış bir kitap listesi verdi ve ona hepsini okuması talimatını verdi. Hemingway, Mark Twain’in Huckleberry Finn’in Maceraları‘nı bir Amerikalının şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap olarak değerlendirdi.

Mavi Otel, Stephen Crane
Açıktaki Kayık, Stephen Crane
Madame Bovary, Gustave Flaubert
Dublinliler James Joyce
Kırmızı ve Siyah, Stendhal
İnsanın Esareti, W. Somerset Maugham
Anna Karenina, Lev Tolstoy
Savaş ve Barış, Lev Tolstoy
Buddenbrooklar, Thomas Mann
Merhaba ve Elveda, George Moore
Karamazov Kardeşler, Fyodor Dostoyevski
Muazzam Oda, E.E. Cummings’in
Uğultulu Tepeler, Emily Brontë
Bir Zamanlar Çok Uzaklarda, W.H. Hudson
Amerikalı, Henry James

Oxford Book of English Verse, 1250–1900, Arthur Quiller-Couch 

kapak görseli: Ernest Hemingway, Nationaal Archief, the Dutch National Archives.

kaynak: flashbak

tr_TRTurkish