MDF ve Gramafonia Projesinin İlk Albümü “Atonal Çember”in Kapısını Açan İlk Tekli “Dijital Korkuluk”a Kulak Verdiniz Mi?

MDF x Gramafonia projesinin ilk albümü olacak “Atonal Çember”in çalışmaları devam ederken, albümden yayımlanacak üç single’dan ilki olan “Dijital Korkuluk”, 10 Mart’ta Tamar Records etiketi ile dinleyiciyle buluşmuştu.

İstanbul jazz ve hiphop sahnesine taze kan kazandıran bu çalışma, tuşlu çalgılarda Ekim Benzetsel, davulda Ahmet Kazım Müftüoğlu ve mikrofon başında Gramafonia’nın yeni bir sound arayışı ile ortaya çıktı.

Ahmet Kazım Müftüoğlu ve Ekim Benzetsel’in müzikal birlikteliği, MDF adını verdikleri, günümüz cazı ve 20. Yüzyıl klasik müziği etkisinde besteler yapan ve bu besteleri icra eden oluşumu meydana getirdi.

İkiliye “Atonal Çember” albümünde eşlik eden Gramafonia ise müzikal üretimlerine 2002’de başladı. O zamandan bu yana farklı genre’larda birçok sanatçı ile ortak işlere imza attı.

2016 yılında Robonima adındaki sanat kolektifi ile 25’e yakın sanatçının çalışmalarını yayınlamasına vesile oldu ve Viyana konseri ile kolektife uluslararası bir görünürlük kazandırdı. Sanatçı 18 Mart 2022 yılında gerçekleştirdiği Babylon konseri ile İstanbul’a kesin dönüş yaptı.

Hip-hop kültürü ne içkin bir tavır ile günümüz cazının müzikal ögelerini bir araya getiren ve sahnede icra eden MDF x Gramofonia ekibi, oluşturduğu sound ile distopik, sorgulayan ve protest bir tavrı dinleyicilerine sunmayı amaçlıyor.

tr_TRTurkish