MC5 Lideri Wayne Kramer 75 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Detroit’in etkili rock grubu MC5’in kurucularından, gitaristi ve solisti Wayne Kramer, 75 yaşında hayatını kaybetti. Kramer’in vefatı 2 Şubat Cuma günü Instagram’da paylaşılan bir gönderiyle duyurulurken, ölüm nedeni açıklanmadı.

MC5’in geçmişi, Kramer’in gitarist arkadaşı Fred “Sonic” Smith ile bir grup kurduğu 1963 yılına kadar uzanıyor. Birkaç yıl sonra Kramer, Smith, vokal Rob Tyner, basçı Michael Davis ve davulcu Dennis Thompson’dan oluşan klasik kadro kuruldu.

MC5, 1970 tarihli “Back in the USA” ve 1971 tarihli “High Time” olmak üzere sadece iki stüdyo albümü yayınlamış olsa da birçok gruba ilham kaynağı olarak tüm zamanların en etkili rock gruplarından biri oldu. Grubun ikonik şarkısı “Kick Out the Jams”, Rage Against the Machine de dahil olmak üzere sayısız kez coverlandı.

Grup birkaç kez yeniden bir araya geldi ve Kramer’in vefatı sırasında aktif bir gruptu.

Kramer 2018 yılında MC5’in 50. yıldönümünü kutlamak üzere “MC50 Tour”u başlattı. Kramer’a Kim Thayil ve Matt Cameron (Soundgarden’dan), Brendan Canty (Fugazi) ve Doug Pinnick’in (King’s X) yanı sıra Kramer’ın daha önce Was (Not Was) grubunda birlikte çaldığı Don Was’ın da yer aldığı yıldızlar topluluğu eşlik etti.

Kramer 2022’de We Are All MC5 adı altında yeni bir albüm yayınlayacağını duyurdu ve Tom Morello’nun yer aldığı “Heavy Lifting” single’ını tanıttı. Albüm henüz yayınlanmadı, ancak Kramer o yıl MC5 olarak Brad Brooks (Pollo Elastico), davulcu Stephen Perkins (Jane’s Addiction), basçı Vicki Randle (Mavis Staples) ve gitarist Stevie Salas’tan (David Bowie) oluşan bir kadroyla turneye çıktı. Son konserlerini 15 Mayıs 2022’de San Diego’da verdiler.

Kendi uyuşturucu sorunlarının üstesinden geldikten sonra Kramer, bağımlılığı olan başkalarına yardım etme konusunda çok aktif oldu. 2009’da Road Recovery yardım gecesinde onurlandırıldı. Ayrıca sosyopolitik konularla da yakından ilgilendi.

Dennis Thompson şu anda MC5’in klasik kadrosunun yaşayan tek üyesi konumunda. Tyner 1991’de, Smith 1994’te ve Davis 2012’de vefat etti.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish