Makyaja Hayır Hareketi Büyüyor

Alicia Keys, Hollywood’da devrim yapmasını hedeflediği Makyaja Hayır hareketiyle doğal saçlara, doğal yüze, doğal cilde ve doğal güzelliğe dönüş çağrısı yapıyor.

Yağlı boya tablosu gibi makyajlar, Instagram filtreleri ve SnapChat efektleri derken, günümüz kadınlarının doğal halini kestirmek imkansızlaştı. Alicia Keys de bu duruma duyarsız kalamadı ve makyajsız halinin fotoğraflarını gururla yayınladı. Pek çok ünlü kadın da onu takip etti.

Bir kadının değerinin, yüzündeki makyajla ölçülmeyeceğini söyleyen Keys, LennyLetter.com sitesine yazdığı ‘Ortaya Çıkma Zamanı’ başlıklı mektupla kararını duyurdu.

Yeni şarkısı ‘In Common’ın fotoğraf çekimleri için fotoğraf sanatçısı Paola Kudacki’nin stüdyosuna giden Keys, Kudacki’nin teklifiyle makyajsız olarak objektif karşısına geçmeyi kabul etmiş: ‘Spor salonundan yeni gelmiştim. Beyzbol şapkamın altında bir fular vardı. Paola bana ‘Seni şu an çekmek istiyorum. Müziğin doğal ve taze, tıpkı senin gibi. Fotoğrafların da öyle olmalı’ dedi.

Alicia Keys'ten Makyaja Hayır hareketi

Keys, bu teklife önce tereddütle yaklaşmış: ‘Şok oldum. Birden tedirgin ve rahatsız hissettim. Yüzüm tamamen makyajsızdı. Üstümde bir sweatshirt vardı. Bu benim evden çıktığım özensiz halimdi, fotoğraf çekimi için değildi! Ona ‘gerçek olmak istiyorum ama bu halim sence de çok fazla gerçek değil mi’ dedim.

Ancak bu ‘fazla gerçek’ haliyle fotoğraf çekimi yapmaya karar vermiş. ‘Kendimi hiç bu kadar özgür, güçlü ve güzel hissetmemiştim. Nihayet kendimi bulduğumu düşündüm. Kendimi dinledim ve duvarları yıktım.’ Bu çekimden sonra Alicia Keys, #NoMakeup adını verdiği devrimi başlattı ve Vanity Fair, Fault gibi dergilere de makyajsız olarak poz verdi.

Alicia Keys, bu hareketinin başkalarına da ilham vermesini istiyor: ‘Umuyorum ki bu bir devrim olsun. Artık cildimi saklamak istemiyorum. Ne yüzümü, ne zihnimi, ne düşüncelerimi, ne hayallerimi, ne yaşadığım zorlukları, ne de duygusallığımı… Hiçbir şeyi.’

Alicia Keys’in önderliğinde büyüyen “No MakeUp Movement” yani “Makyaj karşıtı hareket” destek veren diğer ünlü isimlerle çığ gibi büyüyor.

salma hayek

Salma Hayek

Gywneth Paltrow

Gywneth Paltrow

Cindy Crawford

Cindy Crawford

Jennifer Love-Hewitt

Jennifer Love-Hewitt

tr_TRTurkish