M.Ş.Ş. ve Selim Öztürk’ün Yeni Projesi 2Tek’ten Sesler Yükseliyor

Kargo’dan tanıdığımız M.Ş.Ş. ve Selim Öztürk’ün yeni projesi 2Tek’ten sesler yükselmeye başladı.

Projeden paylaşılan ilk kayıtlar “Charlie Uyanmak İstiyor” ve “Alabora” GRGDN Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı. İlk albüm “Karanlık Liman” ise 3 Mayıs’ta!

2Tek projesine ve ilk albümleri “Karanlık Liman” a dair M.Ş.Ş’ye kulak veriyoruz;

Bizi biz yapan her şey! 

“Eğer bir film yapıyorsanız bu bir şiirin yaratımı olmalı; Tarkovski, Pasolini ya da Cocteau’da olduğu gibi. Eğer bir şairseniz her şeyi yaparsınız; sadece senaryoyu yazmazsınız, kostümleri seçersiniz, dekoru hazırlarsınız, kurguyu oluşturursunuz; hatta müziği dil ile duyurursunuz. Benim için film bir rüyadır.”

Alejandro Jodorowsky

Yeniden doğumu simgeleyen bir süreç oldu bizim için; yani aynı bedende ölüp başka biri olmak. Prometheus misali Olimpos’un tanrılarından ateşi çalmış gibiydik. Guirdjieff’in dediği gibi insan bir dönüşüm geçirmişse ilk önce çekirdek ailesine bunu kabul ettirmeliydi. Selim Kaş’a geldiğinde, Limanağzı’nda otururken ikimiz de çok iyi tanıdığımız eski huylarımızı bir kenara bırakmanın eşiğinde olduğumuzu biliyorduk. Peki bu yeni dönem yapacağımız müziğe nasıl yansıyacaktı? 

Yazdığım sözlerin görsel bir yapı oluşturduğunun ve insana başka bir fanus açtığının yorumunu pek çok kişiden duymuştum. Müzikal olarak aynı yaklaşımı göstermeliydik, sözler ve ses birleştiğinde bu; iki paralel evrenin aynı anda yaşanması gibi olabilirdi. Bu kez müzikal olarak izlediğimiz bir filmi anlatıyor olmalıydık; o havayı yakalamak, daha şarkının adını bile bilmeden karanlık bir limanda olduğumuzu hissettirebilmek bizim için daha önemliydi.

Karakterimiz, dünyanın geri kalanından haberdar olmayan, Amazon’da yaşayan Tanaru kabilesinin son ferdiydi. Onun var olan dünyayla karşılaşmasında bir rehber el kitabı olmalıydı bu albüm. Vurmalıların eşlik ettiği, transa geçirecek ve aynı zamanda yaşadığımız dünyanın gerçekliğini yadsımayan bir anlatım hayal ediyorduk. Çıkış şarkılarını düşünürken “Charlie Uyanmak İstiyor” ve “Alabora”yı seçmemizin sebebi; başlangıçta bu derinliğe inmemizde ve sinematik anlatıma ulaşmamızda bize yol gösteren şarkılar olmasıydı. 

Yaşadığımız günlerde, korkunun hakim olduğu atmosferde; her şeye yeniden başlayabileceğimizi ve bunu hep beraber yapabileceğimizin umudunu herkese ulaştırmak istiyorduk. İnsan hayvan bedeninde tüm boyutlara yolculuk yapabilecek bir varlık, hayatımızın en zorlu dönemlerinde sevdiklerimizin yanımızda olduğunu bilmek inancımızı arttırıyor. Başkalarını var etmeden var olamayız, insanlığımız başkalarına kattığımız değerle ölçülüyor.” 

Albümün yapım aşamasında yanımızda olan başta Hande Karahanoğlu ve Sanem Ersoy Öztürk’e sevgilerimizi, GRGDN Müzik ekibine de bu albümü hayata geçirdikleri için saygılarımızı sunuyoruz. 

Bizi biz yapan her şeyi seviyoruz!

Bizi biz yapan her şeyi seviyoruz!

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish