Liam Gallagher ve John Squire’ın Beklenen Ortak Single’ı ‘Just Another Rainbow’ Yayında

Oasis’in eski solisti Liam Gallagher ve Stone Roses gitaristi John Squire uzun zamandır beklenen ilk ortak single’ları ‘Just Another Rainbow’u paylaştı.

Gallagher’ın “[The Beatles’ın] ‘Revolver’ albümünden bu yana en iyi albüm” ifadesiyle nitelendirdiği ve aylarca süren tanıtımların ardından geçtiğimiz ay resmen duyurulan projeye ilişkin ilk şarkı ‘Just Another Rainbow’ yayında.

Gallagher’in alametifarikası vokali ve beste yapısıyla 90’lara göz kırpan şarkı, Squire’in kapanışa doğru uzanan gitar solosuyla 60’lar kıyafetlerini kuşanan bir saykodelik rock şarkılarını dönüşüyor âdeta.

Squire yaptığı açıklamada, “‘Just Another Rainbow’un bana göre en bariz yorumu, hayal kırıklığı ile ilgili olduğu ve gerçekten istediğinizi asla elde edemeyeceğiniz duygusu,” diyor ve ekliyor, “Ama şarkıları açıklamayı sevmiyorum, bence bu dinleyicinin ayrıcalığı, ne olmasını istiyorsanız o. Bana göre bu aynı zamanda birlikte yaptığımız en moral verici parçalardan biri, ki bu çok garip.”

‘Just Another Rainbow’ uzun süredir üzerinde çalışılan ortak albümün ilk parçası olsa da Manchester’lı indie efsanelerinin basın açıklaması “çok daha fazla yeni müziğin geleceğini ve konserlerin de olabileceğini” doğruladı. İş birlikleri hakkında konuşan Gallagher, Squire’i “en iyi şarkı yazarı” olarak övüyor.

Gallagher “Herkes onun bir gitarist olduğunu söyleyip duruyor ama o aynı zamanda çok iyi bir söz yazarı, bana kalırsa bunun iki yolu yok,” dedi. “İster Roses’la ister kendisiyle olsun, onun müziğinden yeterince yok. Onu yeniden şarkı yazarken görmek çok güzel, hem de çok iyi şarkılar.

Melodiler çok iyi, gitarlar da öyle. Ama bence tüm gitarları çıkarsanız bile, şarkıların hepsini akustik olarak çalabilirsiniz ve yine de aklınızı başınızdan alırlar.”

2022’de Knebworth’te Gallagher’a sahnede katılarak ‘Champagne Supernova’ şarkısında çalmasının ardından Squire, Gallagher’ın “tamamen mega” olarak nitelendirdiği üç şarkı gönderdi ve ciddi bir şekilde yazmaya ve Jimi Hendrix, Sex Pistols, The Faces, Bob Marley ve The Bee Gees’den etkilendiklerini belirterek uzaktan çalışmaya başladılar.

Proje daha sonra Gallagher’ın Squire’ın Macclesfield’daki stüdyosuna katılmasıyla büyüdü ve Los Angeles’ta yapımcı Greg Kurstin ile üç hafta süren seanslar ile tamamladı. Adele, Foo Fighters ve Sia ile çalışmalarıyla da bilinen Kurstin aynı zamanda albümde bas çalarken, davullarda Beck, R.E.M. ve Atoms For Peace davulcusu Joey Waronker yer aldı.

‘Just Another Rainbow’, ikilinin “yıl ilerledikçe daha fazla yeni müziğin takip edeceği” sözünü verdiği materyaller öncesinde geliyor. Single, 7″ plak olarak da satışa sunuluyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Liam Gallagher and John Squire photo credit: Tom Oxley

NME.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish