Led Zeppelin’in 50. Yılında Çok Özel Bir Belgesel

Efsanevi topluluk Led Zeppelin, 50. yılını yeni bir belgeselle taçlandırmaya hazırlanıyor.

Daha önce Birleşik Devletler müzik köklerine bir sondaj niteliğindeki üç bölümden meydana gelen American Epic isimli belgeselle adından söz ettiren Bernard MacMahon‘un yönettiği, şu anda isminin belli olmadığı proje, daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntüleri ve günümüz teknolojisiyle desteklenen ses aktarımları ile beslenen fotoğraflar eşliğinde efsanevi topluluğun kariyerine kapsamlı bir genel bakış sunuyor.

Toplulukla ilgili bir belgeselde ilk kez yer alacak Robert Plant, Jimmy Page ve John Paul Jones ile gerçekleştirilen yeni röportajların yanı sıra 1980 yılında erken yaşta hayata veda eden grubun davulcusu John Bonham’ın daha önce görülmemiş röportajları da yapımın ilgi çekecek bölümleri arasında olacaktır.

Grubun bas gitaristi John Paul Jones, “İlk defa kendi hikayemizi kendi sözlerimizle anlatmamızın zamanı geldi ve bu filmin gerçekten bu hikayeyi hayata geçireceğini düşünüyorum” diyerek yapımla ilgili memnuniyetini dile getiriyor.

Jimmy Page ise, yönetmen Bernard MacMahon hakkında, “hem görsel hem de işitsel olarak Amerikan Epic’in olağanüstü başarısı üzerine yaptığı şeyleri gördüğümde, hikayemizi anlatabilecek nitelikte olduğunu biliyordum” ifadelerini kullanıyor.

MacMahon, filmi Allison McGourty ile birlikte yazdı. Halen Dan Gitlin’in düzenlemeleri ve Nicholas Bergh’ın ses denetimi ile post prodüksiyon aşamasında olan yapımda MacMahon ve McGourty aynı zamanda Garbage gitaristi Duke Erikson ve Ged Doherty ile birlikte film üretiyor.

Henüz herhangi bir görüntünün servis edilmediği belgesel beklenedursun aşağıda, topluluğun efsanevi şarkılarından Whole Lotta Love eşliğinde konser görüntülerinin yer aldığı videoya göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Dick Barnatt / Redferns

tr_TRTurkish