Lavabonuzdaki kirli bulaşıkları yıkamayı ertelediğinizde mutfağınızda “bakteri çorbası” yaratıyorsunuz

Birçoğumuz kirli bulaşıkları lavaboda bekletir, akan suda kirlerin yumuşayacağını düşünürüz. Böylece temizlenmeleri daha kolay olacaktır. Meğerse bu alışkanlık yarardan çok zarar veriyormuş: Australian Broadcasting Corporation’a göre, bulaşıklarınızı ıslatmak aslında onları daha da kirletiyor.

Yıkanmamış bulaşıklarınızı lavaboda ne kadar uzun süre bırakırsanız mikropların üzerlerinde çoğalması için o kadar fazla zaman verirsiniz. Özellikle su ılıksa durum hızla bakteri çorbasına dönüşebilir.

Lavabonuzdaki zararlı mikroplar birçok kaynaktan gelebilir. Çiğ et veya deniz ürünleri içeren bir yemek pişirdiyseniz bıçağınızda ve kesme tahtanızda E. coli veya Salmonella gibi bakteriler kalabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir patojenin yayılmasını önlemek için potansiyel olarak kontamine olmuş bulaşıkları hemen yıkamak en iyisidir.

Mikroplar ayrıca meyveler, sebzeler, süt ürünleri, elleriniz ve hatta lavabo borularınızdan da kaynaklanabilir. Mutfak lavabonuzdaki az miktarda bakteri hızla çoğalabilir. Lavabo havzaları, artık yiyeceklerle dolu sıcak ve nemli ortamlardır. Başka bir deyişle mikropların üremesine zemin hazırdır.

Akşam yemeğinden sonra kendinizi ne kadar halsiz hissederseniz hissedin bakteri üremesini önlemek için bulaşıklarınızı mümkün olan en kısa sürede yıkamalısınız. Bulaşık makinesi kullanmıyorsanız musluk suyunu dayanabildiğiniz kadar sıcak tutun ve bulaşıklarınızı bol sabunla fırçalayın. Bir çalışma, bulaşıkları yıkamanın en etkili ve bulaşık makinesinden bile biraz daha temiz olmasını sağlayan yöntemin, bulaşıklarınızı sabunlu suyla fırçalayıp temiz suyla durulamayı içeren iki lavabo yöntemi olduğunu öne sürüyor. Süngerlerinizi mümkün olduğunca sık değiştirdiğinizden emin olun çünkü bunlar aynı zamanda mikrop yuvası da olabilir ve elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullanıyorsanız, bulaşıklarınızı yıkamadan önce lavaboda ıslatmayın.

GÖRSEL:  Hill Street Studios/Stone/Getty Images

tr_TRTurkish