Salt Galata ev sahipliğinde Kitap Lansmanı ve Söyleşi

Kitap Lansmanı ve Söyleşi:

Levent Aksüt = Yaşar Marulyalı |

UMO Mimarlık – USKON – Çelik Yapı

14 Mart 2024

Salt Galata

UMO Mimarlık’ın kurucuları Levent Aksüt ile Yaşar Marulyalı’nın uzun soluklu mesleki ortaklıklarını ele alan ve Pelin Derviş Yayın Projesi tarafından USKON iş birliğiyle yayımlanan kitabın tanıtım toplantısı, 14 Mart Perşembe günü saat 18.00’de Salt Galata’da gerçekleştirilecek.

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, UMO Mimarlık’ın kurucuları Levent Aksüt ile Yaşar Marulyalı’nın uzun soluklu mesleki ortaklıklarını ele alan ve Pelin Derviş Yayın Projesi tarafından USKON iş birliğiyle yayımlanan Levent Aksüt = Yaşar Marulyalı | UMO Mimarlık – USKON – Çelik Yapı adlı kitabın lansmanına ev sahipliği yapıyor. Levent Aksüt, Yaşar Marulyalı ve Pelin Derviş’in bir araya geleceği program, 14 Mart Perşembe günü saat 18.00’de Salt Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

Mimar ve bağımsız araştırmacı Pelin Derviş’in yayıma hazırladığı kitap, Levent Aksüt ve Yaşar Marulyalı’nın İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okudukları dönemden (1948-1953) günümüze mesleki pratiklerini kişisel anekdotlarla örülü bir yapı içinde aktarırken, Türkiye’de mimarlık ve inşaat sektörünün geçirdiği değişimleri de ele alıyor. Mimarların üniversite yıllarındaki eğitim ortamı, benimsedikleri ilkeler ve bunları kendi pratiklerine, mesleki örgütlenmelere, mimarlık kültürüne nasıl aktardıkları kitabın bileşenlerini oluşturuyor. Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Doğan Tekeli’nin değerlendirme yazısıyla açılan kitap, iki ana bölüme ayrılıyor. İlk bölüm, Aksüt ile Marulyalı’nın mimarlık öğrenimi gördükleri dönemi, mimarlık kültürüne katkılarını ve kurucusu oldukları UMO Mimarlık, USKON ve Çelik Yapı’nın faaliyetlerini odağına alıyor. İkinci bölüm ise proje dizinleri, ödülleri ve bibliyografya seçkisiyle bir katalog niteliği taşıyor.

Ayrıca kitabın yayıma hazırlık sürecinde oluşturulan UMO Mimarlık Arşivi’nin, Salt Araştırma tarafından kapsamı genişletilerek önümüzdeki yıllarda çevrimiçi erişime açılması planlanıyor.

Levent Aksüt, 1930’da İstanbul’da doğdu. 1953’te İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Sınıf arkadaşı Yaşar Marulyalı ile birlikte 1955’te UMO Mimarlık’ı; 1979’da Türkiye’ye ilk defa çelik prefabrike uzay kafes sistemini getiren USKON Uzay Sistem Konstrüksiyonları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. 1962-1969 yıllarında TMMOB Mimarlar Odası’nın İstanbul ve Ankara şubelerinde çeşitli görevler üstlendi; İdari Heyeti’nde görev aldı ve Mimarlık İhtisas Komitesi ile Yarışmalar Düzeni Komisyonu üyeliklerinde bulundu. İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’ne iki defa (1976-1980 ve 2000-2002 yıllarında) başkanlık yaptı. 1998’de Türk Serbest Mimarlar Derneği İstanbul Şubesi’ni kurdu ve başkanlığını üstlendi. 2000’de Marulyalı ile birlikte Çelik Yapı Proje, İmalat, Montaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. 2002’de bir grup meslektaşıyla kurduğu İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin geçici başkanlığını yaptı. 2023’te meslek hayatının 70. yılını kutlayan Aksüt, bugüne dek yurt içi ve yurt dışında düzenlenen mimari proje yarışmalarında birçok ödüle layık görüldü.

Yaşar Marulyalı, 1931’de Mersin’de doğdu. 1953’te İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1955’te sınıf arkadaşı Levent Aksüt ile birlikte UMO Mimarlık’ı kurdu. 1965-1972 yıllarında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde (bugün Yıldız Teknik Üniversitesi); 2001-2008 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ve 2009-2011 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak proje dersi verdi. 1979’da USKON Uzay Sistem Konstrüksiyonları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi; 2000’de Çelik Yapı Proje, İmalat, Montaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu (Levent Aksüt ile birlikte). 1989’dan itibaren kuruluş çalışmalarında yer aldığı Türk Yapısal Çelik Derneği’nin başkan yardımcılığını üstlendi. 1996-2000 yıllarında Mimarlık Vakfı’nın kuruluş safhasında yer aldı ve 2005-2017 yıllarında başkanlığını yaptı. 2023’te meslek hayatının 70. yılını kutlayan Marulyalı, çeşitli mimari proje yarışmalarında pek çok ödüle layık görüldü. Hâlen İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve International Association for Shell and Spatial Structures (IASS) üyesidir.

Pelin Derviş, mimar, bağımsız araştırmacı, yazar ve editör. Lisansını İTÜ Mimarlık Bölümü’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi Programı’nda tamamladı. 1999-2004 yıllarında kurucusu olduğu Atmosfer Planlama ve Tasarım Ofisi’nde kent envanterinden mekân ve nesne tasarımına çeşitli ölçeklerde projeler üretti. 2005-2010 yıllarında yöneticiliğini üstlendiği Garanti Galeri’de kent, mimarlık ve tasarım odaklı sergiler ve yayınlar üzerinde çalıştı. Garanti Galeri, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin bir araya gelerek oluşturduğu Salt’ın kurulma çalışmalarına katkı verdi. 2010’da bağımsız olarak çalışmaya başladı. 2014’te mimarlık ve tasarım tarihi alanındaki çalışmalarını hâlen sürdürmekte olduğu Müşterek Yapım’ı; 2020’de Pelin Derviş Yayın Projesi’ni kurdu. Araştırmaları, 20. yüzyıldan bugüne Türkiye’de tasarım ve mimarlık üretiminin dokümantasyonu üzerine yoğunlaşmaktadır.

***

Levent Aksüt = Yaşar Marulyalı | UMO Mimarlık – USKON – Çelik Yapı

Türkçe, 416 sayfa, 1. Baskı: İstanbul, Mart 2024

ISBN: 978-625-44346-3-1

Yayıma Hazırlayan: Pelin Derviş

Kitap Tasarımı: Gökçe Genç–Erman Yılmaz, Informal Project

Yayıncı: Pelin Derviş Yayın Projesi, USKON iş birliğiyle

Baskı: Ofset Yapımevi

What's your reaction?

tr_TRTurkish