“Kusurlu” Ürünlerden İlginç Bir Yemek Deneyimi

Kim akşam yemeğini dışarıda yemeyi sevmez ki, özellikle de kentin en son yemek noktalarını keşfetmek istiyorsan? Ama yemeklerimiz ve lokanta sahnelerimizin her ikisi de sürekli gelişiyor, göz kamaştırıcı yemek deneyimleri türüyor.

San Francisco’da bulunan Salvage Supperclub’ın bir çöplükte akşam yemeği deneyimi sunması bunun en uç noktalarından olsa gerek. Modern aydınlatmalar ve fantezi tablolarla dekore edilmeyen bu yerin içine baktığınızda sıradan bir çöp konteyneri olmadığı görülüyor. Ancak, yenilikçi görünümüyle bu lokanta bir akşam yemeği hizmetinden çok daha fazlasını sunmayı hedefliyor.

kon2

Sadece ABD’de yılda 62,5 milyon gıda atılıyor, bunların hali hazırda %16sı çiftliklerde gerçekleşiyor. Kalan %84lük kısım ise evler, lokantalar ve büyük marketlerde gerçekleşiyor. Salvage Supperclub, atılacak olan ürünlerden yaptığı öğünleri sunuyor. Malzemeler çeşitli market ve toptancılardaki “kusurlu ürünler” arasında toplanıp lokantada leziz yemeklere dönüştürülüyor.

Salvage Supperclub’ın hedefi atık gıdalarla ilgili bir tartışma başlatmak.

Projenin yaratıcısı ise Josh Treuhaft. Treuhaft konuyla ilgili şunları söylüyor; “ Salvage Supperclub, insanların hayatlarındaki yenilebilir gıdaların çoğunu kullanmaları için ilham vermek ve güçlendirmekle ilgili. Kullanılma potansiyeli olan gıdalar nedense atık olarak görülüyor. Bizim yaptığımız her tabağın normalde ziyan olacak yemeklerden yapıldığı bir yerde multi-course yemek deneyimleri sunmak.”

kon

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish