5R- Satın Aldığınız Zeytinyağı Gerçekten Sızma mı?

Sızma olduğunu düşündüğünüz zeytinyağını satın almak için bir sürü para ödediğinizi göz önüne alırsak,  aşağıda soyulmamanızı sağlayacak bazı püf noktaları var;

En iyi zamanı geçmiş olabilir

Bir sızma zeytinyağı şişelendiğinde uzun süre böyle devam edecek anlamına gelmez. En iyi EVOO derecesine sahip yağınız bile zamanla bozulur ve iki yıllık raf ömrünün on sekizinci ayının sonuna geldiğinde üzerindeki pahalı fiyat etiketine değmez hale gelir. Maalesef, bazı tüccarlar onları aynı şekilde satmaya devam eder.

Hiç kokusu yoktur

Temiz bir bardağa biraz yağ koyun ve tek elinizle ısıtın, diğer elinizle üstünü kapatırken yavaşça döndürün. Şimdi burnunuza oraya yaklaştırın, uzun ve yavaşça kokuyu burnunuza çekin.

Hiçbir şey kokmuyor mu?

Hemen hiç koku yoksa başlangıç olarak muhtemelen elinde sızma değil rafine bir yağ var. Eğer hoş, otsu bir kokuyla karşılaşırsanız, o zaman ikramiye kazandınız varsayın.

Çürümüş meyve, kurumuş ot ya da çamur gibi kokuyor

Kararma noktasında çürümüş meyvenin mide bulandırıcı bir kokusu olduğunu bilir misiniz? Zeytin ve zeytinyağı da zamanla okside olarak aynı bu şekilde kokar. Bu çürüme yiyeceğin sadece kokusunu değil tadını da etkileyecektir, yani para ödeyeceğiniz sağlıklı besin artık söz konusu değil.

Tadı sirke ya da şarap gibi

İyi olmayan bir zeytinyağı tadı veren ortak tatlar uzmanlar tarafından “sirkemsi” ya da “şarabımsı” olarak adlandırılır. Yağınızın tadı garip şekilde sirke ya da şarap tadına benziyorsa o zeytin fermantasyon geçirdiğini işaret ve bu kötü bir şey.

Taze ya da lezzet açısı bir kokusu yok

Taze, sağlıklı zeytinler acıdır ve onlardan çıkarılan yağ da öyle olmalıdır. Kokuyu burnunuza çekin, bir yudum alın ve ağzınızın içinde gezdirin. Yeşil bir çimen gibi tazelik kokmalı, dilinizin üzerinde hoş bir acı bırakıp boğazınızı yakmalıdır. Eğer hiçbiri yoksa kalitesiz bir ürüne para verdiniz demektir.

İçeriğin hazırlanmasında www.oliveoiltimes.com sitesinden faydalanılmıştır.

tr_TRTurkish