KRANK Art Gallery, 16 Nisan- 4 Haziran tarihleri arasında Zeynep Beler’in Esther Leslie’nin 2016 yılında yazdığı “Liquid Crystals” kitabından ilham alan “Görünürde Yaşam” sergisine ev sahipliği yapıyor

KRANK Art Gallery, 16 Nisan- 4 Haziran tarihleri arasında Zeynep Beler’in Esther Leslie’nin 2016 yılında yazdığı “Liquid Crystals” kitabından ilham alan “Görünürde Yaşam” sergisine ev sahipliği yapıyor. Zeynep Beler, “Görünürde Yaşam” sergisinin yörüngesinde seyreden yağlı boya resimleri, heykelleri ve dijital ekranda çizilmiş edisyonlu baskıları ile günümüzde kullandığımız, hayatımızı kaydettiğimiz LCD (Sıvı Kristal Ekran) teknolojisinin atomik yapısına göndermede bulunuyor.

Serginin başlığına ilham veren kitapta anlatıldığı üzere bilim insanı Otto Lehmann, 19. yüzyılın sonunda hem katı hem de sıvı özellikleri sergileyen sıvı kristal maddesini mikroskobundan gördüğünde, adeta bir canlı gibi hareket ettiği için ona bir “görünürde yaşam” bahşeder. Bu keşiften bir süre sonra sadece bilim değil, ekonomik, politik ve toplumsal hayatımız, teknolojilerimiz de sıvı ve kristal olan arasında yepyeni bir hal kazanır.

“Görünürde Yaşam” sergisinin yörüngesinde seyreden yağlı boya resimleri, heykelleri ve dijital ekranda çizilmiş edisyonlu baskıları ile Beler, günümüzde kullandığımız, aracılığı ile gördüğümüz, hayatımızı kaydettiğimiz LCD (Sıvı Kristal Ekran) teknolojisinin atom yapısına göndermede bulunuyor. Artık bu ekranlarla olan sınırlarını kaybetmiş, sıvı ve kristal arasında sıkışıp kalmış, her şeyin akmak ve durmak, değişken ve stabil, hareketli ve durağan arasında gidip geldiği yaşamımıza da, seçilen ‘paylaşım değeri’ olmayan imajlar, eriyip giden strafor ve suluboyadan ayırt edilemez dijital baskılar üzerinden dokunuyor.

Beler, bir simyacı gibi sıvı kristal ekranlarımızdan akan metaforik ve pek de geçici olmayan atomları titreştiriyor, onları ekrandan çekip havaya doğru uzatıyor, tuvalin fizikselliğine taşıyor. Bu üç boyutlu, dokulu ve katmanlı çerçevede karşımıza fotoğrafı çeken ekranın başka bir LCD ekrandaki yansıması bile çıkabiliyor. LCD’nin ışıklı yansımasından, tuvalin üzerindeki fırça izlerine, her iki çerçevenin de tuttuğu, geçmiş ve geleceğinin bütün potansiyellerini görünür kılıyor.

Sanatçının, Londra merkezli co/editions tarafından yayınlanan ve Mayıs ayında lansmanı gerçekleşecek yeni kitabı da sergide görülebilecek. 250 edisyonlu sanatçı kitabının ön gösterimi açılışta gerçekleşecek.

tr_TRTurkish