Bir sanatçı,Pantone’den tam 271 yıl önce, 17. yüzyıldan kalma bir kitapta binlerce renk örneğini katalogladı

Pantone Renk Kılavuzu’ndan önce, renkleri tanımlamak için evrensel olarak tanınan bir sistem yoktu. Ancak bunu yapmak için bazı girişimler oldu ve muhtemelen bunlardan en etkileyici olanı, 1692’de renkleri karıştırma konusunda bir literatür yaratan, A. Boogert olarak bilinen sanatçıya aitti.

1

Felemenkçe el yazısıyla yazılmış “Suluboya boyasının renk nitelikleri”, renk ve boya üzerine 800 sayfalık bir rehberdi ve muhtemelen o zamanlar renklerle ilgili en kapsamlı çalışmaydı. Renk örnekleri, açıklamalar ve hatta belirli tonların nasıl oluşturulacağına ve bir, iki veya üç kısım su ekleyerek tonu nasıl değiştirileceğine dair talimatlar içeriyordu.

3

Kitabın bazı bölümlerini çeviren Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde bir ortaçağ kitap tarihçisi olan Erik Kwakkei, blogunda kitabın eğitici olması için tasarlandığını yazdı. “Kendisini A. Boogert olarak tanımlayan yazar, sulu boyaların nasıl yapıldığını anlatıyor. Renklerin nasıl karıştırılacağını ve tonlarının nasıl değiştirileceğini “bir, iki veya üç porsiyon su” ekleyerek açıklıyor. Amacını göstermek için karşılıklı her sayfayı söz konusu rengin çeşitli tonlarıyla dolduruyor (alttaki resim). Üstüne üstlük, tarif ettiği ve başlı başına bir şölen olan tüm renklerin bir indeksini de yapmış. 17. yüzyılda, Hollanda Resminin Altın Çağı olarak bilinen bir çağda, bu kılavuz doğru noktaya ulaşacaktı.”

4

Kitap şu anda Fransa’nın Aix-en-Provence kentindeki Bibliothèque Méjanes’de bulunuyor. Kitabın tamamı buradan yüksek çözünürlükte görüntülenebilir.

5
6
7
15
16

vintag.esboredpanda, designyoutrust

tr_TRTurkish