Korkutmayan Binlerce Korkuluk

Finlandiya Suomussalmi’de 5. otoyolda ilerlerken binlerce insanın hareketsiz bir şekilde ayakta durduğu bir alanın yayından geçiliyor. Ama bu hareketsizler ordusu aslında insanlardan oluşmuyor. Onlar, saman saçları ve renkli giysileriyle sıralanmış binlerce korkuluk. Gelip geçenler bu figürlerin oraya nasıl ve neden geldiğini merak ediyor.

2_field mysterious and eerie figures

“Sessiz İnsanlar” sanatçı Reijo Kela’nın çalışması. Helsinki, Lassila’da ilk ortaya çıktıklarında sene 1988’di ve 1994 yılında yine Helsinki’de Senato Meydanı’na taşındılar. Kısa bir süre sonra, 5. Otoyoldaki kalıcı ikametgahlarına gitmeden önce de Jalonuoma Nehri kıyısında göründüler.

Suomussalmi internet sitesinin yazdığına göre; Soumussalmi Gençlik Çalıştayı yapar ve figürleri giydirir: giysiler yılda iki kez değiştirilir.

Sessiz İnsanlar’ın ortaya çıkışı ile ilgili bir çok spekülasyon var. Ancak sanatçı enstalasyonu hakkındaki bütün soruları cevapsız bıraktığı için gerçek bir sır olacak kalacak ve o bunun yerine insanların kendi çıkarımlarını yapmasını umuyor.

3_field mysterious and eerie figures

What's your reaction?

tr_TRTurkish