Bilim Herkesin Yaratıcı Olabileceğini Kanıtlıyor

Yaratıcı biçimde problem çözmek, gündelik olan tanıdık usavurumdan bizi muaf tutan doğrusal olmayan düşünce türünü talep eder.

Bu, yaratıcı problem çözme için önemli adımdır, ne yazacağın, resmedeceğin ya da belki de nasıl bir bina projesi çizeceğin hakkında düşünmeye çalıştığında, bu belki de insanlar için üstesinden gelmesi en zor şeydir.

Ele aldığımız problemler genellikle mantıklıdır, doğrusal düşündüğümüz için bizi ödüllendirmektedir. Bu bizi tüm çözümlerin izleyecek güvenilir bir yapısı olmasını beklemeye terk eder. Ama sanatçı için, herhangi bir güvenilir yapıyı izlemek geçmişi kovalamayı ve alışılmışı yineleme riskini doğurur, yeni anlayış isteyen insanlar için bir zaman kaybıdır.

Yani daha güçlü bir şey yaratmak gezinen ilham kümesine izin verme meselesidir ve bir şey kafanızda çarpıcı bir görünüme gelene kadar kafanızda farklı şekillerde etkileşime girmelidir.

Bu göründüğü kadar zor olmayabilir.

Yakın zamanda, bilim bu süreç boyunca ilerlemenin yeni bir fikrin ortaya çıkışına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Kendinizden geçercesine odaklanma halini kesmek, yaratıcı bir duruma ulaşmak için başka bir güçlü yöntemdir.

Yaratıcı bir şeyle ortaya çıkan problem yaratıcı olmadaki yetersizlikten kaynaklanabilir, ama bilim son zamanlarda bunun bir düşünme güçlüğü meselesi olmadığını ortaya koymuştur.

What's your reaction?

tr_TRTurkish