Kaptan Liz Clark’ın Dünya Seyahati

Kaptan Liz Clark’ın teknesi 2006’da demir aldı ve o zamandan beri, dünyanın her yerinde bağımsız bir şekilde seyir yapıyor. Yakın zamanda durdurma planı da yok.

2_Captain Liz Clark

Yelken konusunda derinlemesine eğitimle donatılmış ve ailesinin teknesi The Endless Summer’la bütün ömrünü deniz üstünde geçirmiş Clark, açık okyanus denizciliği için gerekli niteliklere fazlasıyla sahip. Aslında, daha yedi yaşındayken ailesiyle birlikte yaklaşık 5,000 millik altı ay süren bir gezisine çıkmıştı.

Clark, yetişkinliğe doğru ilerlerken kendi teknesine sahip olması gerektiğine karar verdi. Kendisine ait swellvoyage.com’da “Sadece yelkeni sevdiği için değil, ‘doğal dünyayı insanın yıkımından korumak istediği için de,” yazıyor.

3_Captain Liz Clark

Clark ismini Swell koyduğu, 1966’tan kalmasına rağmen şaşırtıcı bir biçimde iyi konumda olan tekneyi 2005’te satın aldı. Yinede Clark düşündüğü uzun gezinin mükemmellik istediğini biliyordu, bu da tekneyi denizaşırı yolculuğa hazırlamak için bir kaç ekstra rötuş gerektiriyordu.

Bu koşullar için teknesini yeniden yapılandırmaya yönelik olarak profesyonel denizcilerle birlikte çalıştı ve teknelerin nasıl işlediği ve ona ait tüm teknik bilgiler hakkında her şeyi öğrendi: Ekipman, elektrik sistemleri, mekaniği ve çok daha fazlası

4_Captain Liz Clark

Bu gezi, Clark’ın uzmanlığının gerçek bir testiydi. Kiribati’den döndükten sonra, Swell’de bir sızıntı yaşadı, karşı karşıya kaldığı durum kırık bir pruva ana istralyasıydı ve umutsuzca yeni bir revizyona ihtiyaç duydu. Neyse ki, Clark, o güne kadar denizde edindiği becerilerle arızayı tamir etmeyi başardı ve zaman kaybetmeden denize geri döndü.

Clark o zamandan beri 18.000 mil yol aldı ve yakın gelecekte Pasifik’i keşfetmeye niyetli.

4_Captain Liz Clark

6_Captain Liz Clark

9_Captain Liz Clark

10_Captain Liz Clark

theplaidzebra

What's your reaction?

tr_TRTurkish